Přeskočit navigaci
kortova

Zdravestravovani.eu

24. 09. 2020

Čtyřtýdenní plán chůze pro seniory. Začněte s pohybem v každém věku

Chůze je považovaná za nejpřirozenější lidský pohyb a vzhledem ke své nenáročnosti je vhodná pro všechny, tedy i pro starší či obézní osoby, které se ze zdravotních důvodů nemohou věnovat náročnějším fyzickým aktivitám. Velmi doporučovaným pohybem je pro seniory, kterým pomáhá déle se udržet v aktivní činnosti, a být tak déle soběstačnými. Kromě toho k jejímu provozování nepotřebujete nic víc, než kvalitní obuv.
24. 09. 2020

Zlepšete špatné trávení šetrně v domácích podmínkách konzumací vhodných potravin

Občas má problémy s trávením každý. Ať už je to plynatost, zácpa nebo naopak průjem, pálení žáhy, žaludeční nevolnost, nadýmání. Jestliže se tyto příznaky rozhozeného trávení objevují často, může to způsobit vážné narušení života. Nejde o nic příjemného a mnohdy se musí řešit odborným způsobem a léky.
24. 09. 2020

Rakovina kůže je spojena s řadou mýtů, některé z nich jsou opravdu zarážející

Rakovina kůže je relativně zákeřná a nenápadná nemoc, která může mít fatální následky. Ke vzniku rakoviny kůže dochází přeměnou buněk v horní vrstvě pokožky (epidermis) a v pigmentových buňkách. Následně se může formou metastáz rozšířit také do vnitřních orgánů. Z tohoto důvodu jsou u rakoviny kůže (která představuje jedno z nejrozšířenějších onkologických onemocnění) rozeznávány tři základní druhy karcinomů, a to bazaliom, melanom a spinaliom.
24. 09. 2020

Potraviny, díky kterým snížíte riziko vzniku infarktu

Stres, špatné stravovací návyky, nezdravé jídlo a málo pohybu – to jsou jedny z nejčastějších příčin, které způsobují infarkt, srdeční choroby, vysoký cholesterol a ucpané cévy. Tyto rizikové faktory ale můžete jednoduše zmírnit či se jich zcela zbavit.
24. 09. 2020

Nejen Alzheimerova choroba, na vznik demence mají vliv i další choroby

Alzheimerova choroba je pokládána za jednu z nemocí civilizovaného světa, jen v České republice jí trpí více než sto tisíc lidí. Projevuje se zejména u starších osob a výrazně ovlivňuje kvalitu jejich života. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění mozku, které bývá následně jednou z nejčastějších příčin demence.
24. 09. 2020

Potraviny, které fungují jako přírodní projímadlo a zároveň jsou šetrné k tělu

Projímadlo pomáhá změkčovat stolici a podporuje funkci střev. Doporučuje se jako léčba a prevence zácpy, která čas od času postihne téměř každého z nás. Ta způsobuje, že k vyměšování dojde méně než třikrát za týden. K tomu se vážou mnohé další problémy a nepříjemnosti. Jak si v tomto případě poradit? Věřte, že ne všechny zdravotní problémy je třeba řešit chemickými přípravky. Proti zácpě můžete bojovat správnou stravou.
24. 09. 2020

Štíří jed našel překvapivé uplatnění při detekci mozkových nádorů

Nádor mozku je nebezpečným onemocněním. Naštěstí se dá operovat a zkušení chirurgové tak dokážou zachránit pacientův život. Věděli jste ale, že jim v tom může pomoci štíří jed? Díky této látce dokážou lékaři vytvořit tzv. nádorovou barvu. Během tohoto procesu osvítí všechny mrtvé mozkové buňky a tím se maximalizuje přesnost zákroku.
23. 09. 2020

Příznaky, kterými tělo upozorní na nádorová onemocnění mozku

Nejrůznější onkologická onemocnění patří již řadu let mezi nejčastější příčiny úmrtí ve vyspělých zemí. Nádorová onemocnění se mohou vyskytnout v různých částech našeho těla a mohou zasáhnout téměř všechny orgány. Mezi nejčastější patří zejména karcinomy tlustého střeva či prsu. Dnes se zaměříme na typ nádoru, který sice není tak častý, ale je velmi agresivní a navíc má opravdu velký vliv na psychiku pacientů, rakovinu mozku.
23. 09. 2020

Odborníci přidali na seznam ohrožených koronavirem další skupinu lidí

Pandemie koronaviru zdaleka není minulostí, naopak se zdá, že v posledních týdnech znovu nabírá na síle. Mezi skupinu obyvatel, kteří jsou z hlediska onemocnění koronavirem považováni za rizikové, patří kromě starších a chronicky nemocných osob také osoby, které mají sníženou funkci imunitního systému.
23. 09. 2020

Vyvarujte se letos na podzim nepříjemného zánětu vedlejších nosních dutin

Podzimní měsíce jsou klasickým obdobím roku, kdy lidé trpí na nejrůznější nachlazení a další nemoci. Jedním z nejčastějších je i tak zvaná sinus infekce neboli zánět vedlejších nosních dutin. Jeho typickými příznaky jsou zejména neustále ucpaný nos, rýma a bolesti hlavy.
23. 09. 2020

Účinná detoxikace organismu za pomoci obyčejného česneku

Detoxikace organismu je známý pojem. A jde také o postup, který mnoho odborníků doporučuje. Životní styl a stravování se v mnohém podepisují především na tom, jakým způsobem se naše tělo vyrovnává s dalšími faktory, které mohou mít negativní vliv na jeho fungování.
23. 09. 2020

Řekněte stop akné a vráskám, pomůže vám s tím všem dobře známý olej

Chcete se zbavit akné, černých teček, bradavic, oparů, bolestí v krku, plísně nehtů nebo vrásek? Pokud ano, měli byste si domů pořídit éterický olej s názvem \"tea tree\". Jeho použití je v každém případě velmi jednoduché a pomůže vám s celou řadou problémů. Má totiž mnoho úžasných vlastností. Podívejme se, co všechno zvládne použití malého množství tohoto oleje.
23. 09. 2020

Přínosy obyčejného česneku pro organismus a zároveň způsob, jak se zbavit česnekového dechu

Česnek je společně s cibulí nejpoužívanější ingrediencí k dochucení mnoha jídel po celém světě. Může se však také pochlubit mnoha docela působivými přínosy pro zdraví. Zde je seznam důvodů, proč začlenit více této chutné zeleniny do vaší stravovací rutiny, a několik tipů, jak se vypořádat s nepříjemným česnekovým dechem.
23. 09. 2020

Chřipka a nachlazení: Jak přečkat podzim bez větších zdravotních komplikací

Nadcházející podzimní měsíce jsou od nepaměti kromě chladnějšího a deštivějšího počasí spojeny také s nejrůznějšími zdravotními problémy, nejčastěji v podobě nachlazení či chřipky. Letošní podzim a zima bude ale kromě běžných bakterií a virů komplikovanější ještě o koronavirus. Možná tak přemýšlíte, jak se před onemocněními nejúčinněji ochránit. Zde je několik tipů od samotných lékařů.
23. 09. 2020

Mrtvice je nebezpečný strašák. Odborníci radí, jak jí předcházet

Společně s infarktem patří mrtvice k nejčastějším příčinám úmrtí v rozvinutých zemích světa. Naštěstí se jejímu vzniku dá poměrně úspěšně předejít dodržování zásad zdravého životního stylu. Většina z nich je navíc účinná i proti celé řadě dalších civilizačních onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby či cukrovka.
22. 09. 2020

Potraviny, které vám pomohou zbavit se nepříjemného nachlazení a chřipky

Když je člověk nemocný, unavený a bolavý, většinou mu ani moc jídlo nechutná. Existují však potraviny, které se určitě vyplatí právě v tomto období konzumovat, protože vám mohou poskytnout úlevu a přispět k rychlejšímu uzdravení tím, že posílí vaši imunitu.
22. 09. 2020

Všímejte si příznaků, kterými nám tělo sděluje přítomnost nebezpečných ledvinových kamenů

Ledvinové kameny rozhodně nejsou příjemnou diagnózou. Všichni víme, že pravidelný a dostatečný pitný režim je pro správné fungování našeho organismu velmi důležitý. Mezi nejčastější příznaky toho, že nepijeme dostatečně, patří především únava, bolest hlavy či suchá pokožka.
22. 09. 2020

Infarkt většinou nepřichází neohlášen. Zkuste si všímat specifických příznaků

Sledování vlastního těla a znalost pár základních příznaků vám může zachránit život! S problémem kterým je infarkt, by si neměl hrát nikdo. V mnoha případech jde o smrtelné onemocnění. A pokud ho přežijete, můžete utrpět trvalé poškození.
22. 09. 2020

Odborníci přišli se zajímavým zjištěním: Pečení prospívá duševnímu zdraví

Většina hospodyněk peče rodince na víkend bublaninu, štrúdl či bábovku. Některé však doma pečou i chléb či housky a další dobroty. Zatímco pro někoho může být pečení pouze cesta jak ušetřit za kupované výrobky, pro jiného je motivací jíst zdravěji a pro dalšího potěšit něčím dobrým členy rodiny. Pak jsou i tací, kteří pečení zbožňují.
22. 09. 2020

Postup na to, jak správně zamrazit bylinky a zeleninu tak, aby zůstaly zachovány důležité látky a vitamíny

Na trzích i v obchodech je během jara a léta k mání spousta čerstvého zboží jako jsou bylinky, které jsou plné vitamínů a chuti. Bohužel, jakmile se blíží chladné počasí, zelenina ztrácí na své kvalitě, protože nemá možnost vidět slunce. V takovém případě je dobré vytvořit si zásoby dopředu a zeleninu na zimu zmrazit tak, aby si uchovala všechny vitamíny i chuť.