13. 09. 2014

Představujeme modelku: Denisa Straková

A je tu druhý rozhovor s uživatelkou Fotopátračky, která se díky talentu, píli a cílevědomosti vypracovala mezi velice žádané fotomodelky, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Dnes se ptáme Denisy Strakové.

Jaké byly tvé začátky?
Začínala jsem jako hosteska. Do 21 let jsem bydlela v Novém Boru, kde těch možností zase tolik není. Ale potom se naskytla příležitost asi měsíc hosteskovat v Praze. Tak jsem do toho šla. V Praze jsem se přihlásila na svoji první akci. Nebylo to ještě focení, ale jela jsem jako vlasová modelka do Istanbulu pracovat pro Schwarzkopf. To byla moje první zkušenost s modelingem.
Podruhé jsem dostala šanci, když jsem se na Fotopátračce dozvěděla o castingu na MotoGP Umbrella Girls. Vybrali mě a hned jsme jeli na akci do Německa. Tam jsem okusila focení z trochu jiného soudku. Ještě před MotoGP jsem fotila jedno TFP - to bylo mé "poprvé". Po návratu z MotoGP jsem jela na další vlasovou show do Chorvatska.
Když jsem zjistila, že se přes Fotopátračku nechá dostat k zajímavé práci, tak jsem si pořádně vyplnila profil. Fotky na profil jsem získala tak, že jsem asi 2x nebo 3x fotila formou TFP. Myslím si, že už asi po třetím focení jsem měla honorované nabídky. To bylo asi před dvěma a půl lety.

Jan Poláček - Prahafoto Jan Poláček - Praha

A co první focení?
Moje první focení bylo ve studiu v centru Prahy. A to i s vizážistkkou. Měla jsem po vlasové show čerstvý účes, takže jsem toho chtěla využít. Byl to hobby fotograf a fotili jsme formou TFP. Vše probíhalo v pohodě, na profi úrovni.

Claudio Salviano - Římfoto Claudio Salviano - Řím

Co ti pomáhalo uvolnit se před fotoaparátem?
Asi jsem v tomto směru trochu extrovert. Před zrcadlem si sama doma zkouším všemožné pózy a výrazy :-).

Pochybovala jsi někdy o sobě?
Je pravda, že v mých patnácti mi všichni říkali, proč nedělám modelku, že na to mám postavu.Na severu Čech moc příležitostí nebylo a taky jsem se v té době v jejich hledání moc neangažovala. Zkusila jsem asi dvě soutěže krásy. O další spolupráci ale nikdo neměl zájem, tak jsem si říkala, že v této branži asi nemám co dělat.

Tazo Spandera - Prahafoto Tazo Spandera - Praha

Kdy sis začala říkat o honorář?
První focení za honorář jsem měla po tom třetím nebo čtvrtém focení. Asi mi honorář byl nabídnut přímo fotografem. Určitě se fotily umělecké akty.

Paolo Manzini - Řím, Itálie
foto Paolo Manzini - Řím, Itálie

Jak si hledáš práci?
Pořád působím na Fotopátračce, protože se zde může každým dnem objevit má nová příležitost. Někdy fotím i formou TFP, když to opravdu stojí za to. Je pro mě důležité vytvářet si v této branži kontakty. Posledního půl roku se mi několikrát do měsíce ozvou fotografové či agentury sami - že jsem je zaujala, že by se mnou rádi spolupracovali. Jsem za to moc ráda a vděčná. Když mi přišla první nabídka, že jsem je zaujala svými fotkami a svojí osobností, tak mě hrozně potěšilo, že je o mě zájem a že to všechno nedělám zbytečně.

Rodi Almog - Mrtvé moře, Izraelfoto Rodi Almog - Mrtvé moře, Izrael

Fotíš v zahraničí?
Za focením do zahraničí cestuji. Jsem freelancer – nemám exkluzivitu v žádné agentuře. Často si sama koupím někam letenku a letím :-). Poprvé jsem za focením vyjela do Řecka. Všechny náklady + honorář mi byly proplaceny. Tuto příležitost jsem objevila, tuším, také na Fotopátračce. Všechny detaily jsme domluvili přes Skype a do týdne jsem vyrazila.
Když jsem zjistila, že to jde i v zahraničí, tak jsem začala jezdit častěji. Další výjezd byl do Říma, Londýn, opět Řím, Německo, ...Nedávno jsem se vrátila z focení v Izraeli. Tam to bylo úžasné. Navštívila jsem také Istanbul a do konce roku mám v plánu další místa – Itálie, Paříž, Austrálie a znovu Izrael.
Musím přiznat, že jsem registrovaná i na konkurenčním světovém fotoportálu. Snažím se aktivně hledat kontakty každý den. Všechny tyto výjezdy si organizuji sama na vlastní pěst. Zatím musím zaklepat, že veškeré spolupráce probíhaly seriózně a v pořádku. Všechny zájemce o spolupráci se snažím odkazovat na Facebook, abych zjistila, jak komunikují, nechávám si zaslat odkaz na portfolio a pokud je to možné, ověřuji si jména fotografů od již známých fotografů. V zahraničí jsou fotografové mezi sebou více přátelštější. Standardně se modelky "sharují".

Paolo Manzini - Řím, Itáliefoto Paolo Manzini - Řím, Itálie

Kterými jazyky se domluvíš?
Domluvím se anglicky, německy, francouzsky a polsky. Francouzštinu a němčinu jsem studovala na škole. Anglicky jsem nikdy nestudovala, ale nějak jsem se jí sama naučila. A polsky umím, protože moje mamka je polka. Třeba se to někdy bude hodit :-).

Alfred Weissenegger - rakouský fotograf - Prahafoto Alfred Weissenegger - rakouský fotograf - Praha

Co všechno fotíš?
Fotím fashion, portrét, glamour, umělecký akt, nejraději černobílý. Moje začátky byly spíše v uměleckém aktu. Zjistila jsem, že jsem žádanější na tento styl, tak jsem si portfolio budovala hlavně z uměleckého aktu. Pak mě sám oslovil Peter Nagy nebo Robert Vano.
Peter Nagy mne oslovil na konkurenčním webu. Napsal mi zprávu, podepsal se, jak se sluší a patří a pozval mne na schůzku. Říkala jsem si, že si někdo dělá srandu. Mně bude psát Peter Nagy. Nakonec jsme se opravdu setkali a sdělil mi, že se mnou rád natočí reportáž pro TopStar Magazín. Spolupráci jsem odsouhlasila a focení s natáčením se realizovalo. Byli jsme spokojeni oba dva.
S Robertem Vanem jsem se prvně viděla v mé předchozí práci. Pracovala jsem v restauraci na recepci. On tam měl schůzku ohledně nějakého focení s celebritami. Já jsem tenkrát odcházela domů dřív než bylo zvykem. Když jsem se ráno vrátila zpátky do práce, nalezla jsem na stolku lísteček, že by se mnou rád spolupracoval. Byl to teda spíš lísteček od jeho asistenta. Nakonec jsem spolupracovala jak s jeho asistentem fotografem Tomášem Durňákem, tak s Robertem Vanem. Oba jsou úžasní a profesionální fotografové. Za tuhle příležitost jsem byla moc ráda. Tenkrát asi ani nevěděli, že se focení věnuji. To zjistili až potom, co tam ten lísteček nechali, protože jsem jim následně poslala odkaz na portfolio :-).

Burak Bulut - Istanbulfoto Burak Bulut - Istanbul

Teď k aktům - vzpomínáš si na jejich první focení?
Nejsem stydlivá a nemám problém s nahotou. Nejraději fotím černobílé fotografie, kde je ztvárněno ženské tělo a krása - v siluetě či v gymnastických pózách.

Mike Darzi - Tel Aviv, Izraelfoto Mike Darzi - Tel Aviv, Izrael

Co bys poradila začínajícím modelkám?
Nevím, univerzální rada neexistuje. Každá holka je jiná. Já jsem třeba akční, nestydím se. Prostě si koupím letenku a někam letím. Každá holka by to neudělala. Samozřejmě, když je holka u agentury, ma to v mnoha věcech jednodušší. Může dostat šanci vycestovat, udělat si ve světě jméno a vydělávat spoustu peněz. Ten případ jsem nebyla já. Na začátku jsem navštívila několik agentur. Všude jsem byla odmítnuta. Tak jsem si řekla, že to zkusím na vlastní pěst. Začlo se mi jako freelancerovi i dařit, ale přiznám se, že teď si chci udělat reklamu a znovu zkusit agentury. Jak jezdím do zahraničí, tak zkouším obcházet agentury, abych se někde zaregistrovala a případně mi agentura našla práci. Ale popravdě moc šancí tomu nedávám.
Ale jak říkám, každá holka, každá tvář je jiná. Ať se holky nejdřív zkusí registrovat u solidní agentury. A když je agentura odmítne, tak ať to zkusí na vlastní pěst. Já jsem začínala na Fotopátračce, což si myslím, že je dobrý odrazový můstek pro to, abyste si udělaly nějaký fotky do portfolia. I když třeba jen formou TFP, tak pořádně vybírat fotografy, aby to nebyl nějaký amatér, který vám pořádnou fotku neudělá. Musí si ta holka uvědomit, co chce a musí si stanovit limity. Modelka není jen ta, kdo udělá nějakou pózu nebo žádnou a dostane za to peníze. Musí ji to bavit. Musí se umět vcítit do dané situace. Já si vždycky představuju, jak ta výsledná fotka bude vypadat. Kolikrát se koukám do fotoaparátu v průběhu focení. Jak tam vypadám, aby jsem se třeba lépe přizpůsobila okolnostem a prostředí.

Jan Wasserbauer - Praha
foto Jan Wasserbauer - Praha

Jaké by měla mít modelka povahové vlastnosti?
Spolehlivost, ale to už mi přijde samozřejmé. Když si někdo objedná modelku a bude ji platit, tak se přece předpokládá, že ta holka neodřekne hodinu před tím. Jakákoliv domluva je hlavně o spolehlivosti a serióznosti.

Jaké holky by se na Fotopátračku neměly registrovat?
Každá holka nemůže být modelka. To by si některé holky v Čechách mohly aspoň trochu uvědomit. Pokud chce slečna věnovat příteli dárek ve formě aktových či glamour fotek třeba a chce tyto fotky nafotit formou TFP, tak tyto "modelky" by na FP opravdu neměly co dělat . Prosím raději si kupte voucher na Slevomatu a "nekonkurujte" profesionálním modelkám, které to opravdu baví a přináší jim to radost i kolikrát peníze. Když si zajistí fotograf "modelku", která před fotoaparátem nikdy nestála, tak i sám on musí uznat, že to asi nestálo za to tolik jako kdyby si objednal profi modelku, která už má zkušenost.

Pavel Opi - Praha
foto Pavel Opi - Praha

Jezdíš jako modelka na workshopy?
Na workshopy jezdím a mám je v oblibě. Mám zkušenost s počtem fotografů 2 až 100, což je vcelku razantní rozdíl v organizaci. Na každém worskhopu se snažím komunikovat s většinou účastníků, jelikož se mi již několikrát úspěšně podařilo domluvit si další spolupráci mimo worskhop.

Menachem Sinai - IPC 2014, Liberecfoto Menachem Sinai - IPC 2014, Liberec

Teď k Fotopátračce - co ti dala?
Fotopátračce opravdu děkuji, protože bez ní bych nezačala svoji "kariéru". Je super, že si tam můžete dát svoji nabídku nebo odpovědět na nabídku někoho jiného. Pokud se třeba focením chcete živit, tak to pro vás může být dobrý odrazový můstek. Takže za sebe Fotopátračku doporučuji. Jsem s ní spokojená. I takto nově udělaná mi vyhovuje, i když vím, že některým fotografům ne. Já jsem spokojena jak s prezentací fotografií i s tím, že zde mám prostor na vyjádření, co dělám, čím se zabývám, co můžu nabídnout. Oceňuji, že si zde můžete vyplnit vlastnosti, jaká jste, jaké máte míry. Všechno je opravdu na vysoké úrovni. Je spousta jiných portálů, které jsou v tomto směru naprosto hrozné.

Měnila bys něco?
Mám docela guláš v soukromých zprávách, tak by mi vyhovovalo roztřídit si zprávy do nějakých složek :-).

Jiří Sláma - Prahafoto Jiří Sláma - Praha

Jak vnímá tvoji práci okolí?
O aktech jsem mamku informovala až ve chvíli, kdy mě oslovil Peter Nagy. To jsem si říkala, že teď když jí to oznámím, uvěří mi, že opravdu dělám fotografii uměleckou a ne erotickou. Potom přišla spolupráce s Robertem Vanem a na to už řekla "WOW". S přítelem jsem se seznámila, až když jsem akty fotila. Informovala jsem ho o tom hned na první schůzce. Mé focení / práci toleruje. Mám velkou podporu na fotografických portálech a facebooku. Taktéž sleduji návštěvnost mého oficiálního webu. A to mě motivuje. Vkládám všude stále nové fotky. Fanoušci mi fotky komentují a já tak vím, na čem jsem. I zde na Fotopátračce jsem vděčna za každou referenci nebo komentář. Je jedno, jestli je ohlas pozitivní nebo negativní. Já jsem ráda za každou odezvu, ze které se lze poučit.

Jak pečuješ o tělo?
Kosmetiky si kupuji vcelku hodně, včetně líčení. Dost často se totiž na fotografování líčím sama. Někdy mi to přijde lepší, protože třeba fotograf amatér si nemůže dovolit mě a ještě k tomu vizážistku. Moje péče o tělo je ve zkratce --> krémy, voda, zelenina, ovoce a sport.

Tomáš Pfeffer - Prahafoto Tomáš Pfeffer - Praha

Co děláš ve volném čase?
Mezi moje koníčky patří hudba. Dřív jsem hodně aktivně sportovala, takže i teď mám sport ráda - brusle, kolo, běh, plavání. Studovala jsem tělovýchovu, proto mám k pohybu blízko. Nejsem sice žádný lenoch, ale už nejsem tak aktivní jako dřív, kdy jsem každý den doma posilovala a pak jsem si šla zaběhat. Takhle štíhlá jsem po rodičích. Nikdy jsem neměla problém s váhou. Snažím se jíst zdravě. Někdy si až přehnaně vybírám, co sním.

Mark Meija - Římfoto Mark Meija - Řím

V jakém znamení ses narodila?
Jsem Kozoroh.

Miloslav Slanina - Prahafoto Miloslav Slanina - Praha

Jak vidíš svoji budoucnost?
Já pevně doufám, že ještě nejsem v závěru "své kariéry", že jsem teprve na začátku. Dokonce bych řekla, že jsem v mnoha věcech stále začátečník. Pořád je prostor pro zdokonalování se. Popravdě, momentálně bych se chtěla zdokonalovat ve stylech fashion, portrét, beauty, extravagance, případně glamour. Proto jezdím do ciziny a snažím se navazovat kontakty s někým, kdo ve fashion branži dělá. Snad se brzy namane příležitost, ze které budu nesmírně nadšená. Že se třeba objevím někde na nějakém billboardu nebo na titulce časopisu. To je můj největší sen... :-)

Ján Hronský - Milíkovfoto Ján Hronský - Milíkov

Za Fotopátračku ti přeji hodně úspěchů ve focení a aby se ti tvé sny brzy splnily.

Hynek Dvořák