Přeskočit navigaci
Kateřina Horylová

Factory of fulfilled wishes

20. 08. 2018

Recenze: Griša - Světlo a stíny
úryvek
Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky…

Alina Starková - sirotek, pomocná kartografka, tvrdohlavá, vztahovačná a rázná
Maljen Oretsev - sirotek, vynikající stopař, hezoun
vévoda Keramsov - válečný hrdina, vlastník sirotčince, kde vyrůstala Alina s Maljenem
Alexej - nejlepší pomocný kartograf, kamarád Aliny
Temnyj - tajuplný vládce grišů, 120 let
Žeňa - vylepšuje nedostatky na těle, služebná královny

,,Když hoří oheň, spaluje dřevo. Požírá ho, až z něj zbude jen popel. Síla grišů funguje jinak."Příběh začíná vyprávěním o minulosti dívky a chlapce, kteří vyrůstali v sirotčinci u vévody Keramsova. Byli si nejbližšími přáteli, neměli nikoho jiného než jeden druhého. V další kapitole se posouváme časem a tyto dvě děti se nám ukazují o několik let starší. Z chlapce, Maljena (nebo jen Mala, jak mu všichni říkají), se stal vynikající stopař. Vyrostl v pohledného mládence, za kterým se otočí kdejaká dívka. Mal o sobě ví, že je pohledný a nejlepší a na první pohled by se mohlo zdát, že je nafoukaný. Kdežto v hloubi duše je to citlivý a starostlivý hoch. Dívka, Alina, vyrostla a stala se z ní pomocná kartografka. Má nejlepšího kamarádka Alexeje a chová city k Malovi. Alina má pocit, že nikam nezapadá, hledá sama sebe, ale přesto je ráda, že se mají dobře. Jednoho dne se chce celý tábor přemístit přes Bezmoří, kde na ně číhá nebezpečí. Na lodi se stane něco velmi osudného pro obě hlavní postavy a tím se rozbouří vlna akce. 

Příběh rychle odsýpá díky autorčinu skvělému stylu psaní. Kapitoly nejsou nijak zdlouhavé, nutí číst dál. Hlavní postavy jsem si oblíbila. Alina je celkem typická hrdinka - sirotek, nikam nezapadá, není nijak moc hezká a nic kromě kreslení map neumí, je zamilovaná do chlapce, který ji bere spíš jako mladší sestru. Pak se u ní najednou objeví schopnosti, o kterých neměla ani tušení, a které ji vyzdvihnou až na vrchol. I přes to všechno jsem si ji oblíbila. Alina je drzá, sarkastická a silná. Není to žádná ufňukaná princezna, i když si občas postěžuje. Líbí se mi na ní i smysl pro spravedlnost. Mal je typický mladý hezoun, který si až později uvědomí, co měl celou dobu před očima. Tipycký chlap, že? :D A Temnyj? To je hodně temný muž, o kterém si musíte udělat názor sami. Hodně jsem si oblíbila Žeňu, která se rychle skamarádila s Alinou. Je velmi krásná, upovídaná, vtipná a přímočará osoba. Na konci mě docela zklamala, ale i tak jsem ji nezavrhla. 

,,Žádostivost má tu nevýhodu," šeptal, zatímco jel rty nahoru po mé bradě a těsně nad mými ústy se zastavil, ,,že nás činí slabými."

V knize nenajdete příliš postav, tudíž se v nich nebudete ztrácet. Díky krásné mapě na začátku knihy můžete sledovat cestu, kterou se postavy v příběhu dávají. Já jsem se k ní vracela často a bavilo mě ji sledovat. K příběhu není důležitá, spíš je takovou třešničkou na dortu. Dále bych chtěla zmínit grafiku v knize. Vím, že je to maličkost, ale v knihách se mi strašně líbí, když je každá kapitola nějak ozdobená. Například v anglickém vydání Harryho Pottera jsou to malé hvězdičky. Je to drobnost, ale krásná. V této knize je každá kapitola označená zajímavých ornamentem a i číslování stránek je zdobené. Mrkněte na fotku :) 
Docela recenzí na celou tuto sérii je negativních. Já jsem byla ovšem spokojená. Od čtení jsem moc nečekala, takže jsem nebyla zklamaná. Na fakt, že je to debutující kniha autorky je to však dobré. Příběh plný akce, dobrodružství a romantiky. Nebude patřit mezi nejlepší knihy, které jsem letos přečetla, ale ani mezi ty nejhorší. Já jsem byla spokojená a už čtu druhý díl :) 
 • sympatické hlavní postavy
 • mapa
 • grafické zpracování
 • čtivost
 • obálka knihy
 • časté překlepy a chyby v textu

"Není nic špatného na tom, být ještěrka. Pokud se ovšem nenarodíš jako jestřáb."


Leigh Bardugo se narodila v roce 1985 v Jeruzalémě, ale vyrůstala již ve Spojených státech v Los Angeles. Po ukončení studií na Yaleově univerzitě pracovala v reklamě, jako novinářka a nakonec i jako maskérka a odbornice na zvláštní efekty. Nyní žije a tvoří v Hollywoodu, kde je možné ji čas od času zaslechnout, jak zpívá se svou hudební skupinou. Už své tři první krátké příběhy zasadila do složitého fantasy světa Grišů, který je inspirován carským Ruskem a který není snadné si představit. V roce 2012 vydala první díl trilogie Griša, nazvaný Shadow and Bone, který se okamžitě stal bestsellerem listu New York Times. Rok poté následoval druhý díl Siege and Storm, který se rovněž vzápětí stal bestsellerem a nakonec v roce 2014 vyšel závěrečný díl trilogie Ruin and Rising. Spisovatelka vydala na podzim roku 2015 další knihu, která se odehrává ve stejném prostředí, ale hrdinové jsou jiní. Titul Six Crows se setkal s nadšeným ohlasem u čtenářů, stejně jako jeho pokračování nazvané Crooked Kingdom z roku 2016.

"Promiň, že mi to trvalo tak dlouho, než jsem tě opravdu viděl. Ale teď tě vidím."


Originální název:                 Shadow and Bone
Série:                                         Griša
Díl:                                              1. díl
Vydáno:                                    30. ledna 2017, Fragment
Počet stran:                            312 stran
Žánr:                                          Fantasy, Young Adult
Čteno:                                       11. - 13. srpna
Hodnocení:                            3,5 hvězdičky


Četli jste Grišu? Četli jste Šest vran?
Líbila se vám kniha? Jakou sérii preferujete?
Máte rádi Leigh Bardugo?
18. 08. 2018

Série Harry Potter v českém jazyce

Tímto článkem bych vám chtěla představit novou rubriku oblíbené série, kterou jsem se inspirovala  u Lucy. Ke čtení mě vedli rodiče už od malička. Když jsem ještě neuměla číst, četli mi oni. Ještě před nástupem do první třídy jsem si začala číst sama a nepustilo mě to do dnes. Začínala jsem knihami jako Honzíkova cesta, Děti z Bullerbynu a dalšími dětskými knížkami. Poté jsem přešla na dívčí romány a od roku 2007 (bylo mi 10 let) jsem začala číst žánr fantasy, který je mým oblíbeným dodnes. První díl Harryho Pottera byl mou první přečtenou knížkou tohoto žánru, ale nebyla to má první dočtená série. V této rubrice tedy uvidíte převážně fantasy série, které jsem četla a postupně se dopracuji k těm, které čtu teď. Vždy přidám obálku a nejdůležitější informace o knize. Tyto články budou spíše pro mě, ale vy si můžete zavzpomínat a třeba se se mnou v komentářích podělit o vaše vzpomínky a dojmy z dané série. Teď už jdeme na první z nich.
Celkové hodnocení série:              5 hvězdiček

Kolikrát jste tuto sérii četli?
Jaký je váš nejoblíbenější díl? 
Kolik máte doma knih?
Do jaké koleje patříte?
13. 08. 2018

Recenze: Faja

Návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo.úryvek
Ilan vstoupila do nížin, které jsou pro ni světem naprosto odlišným od toho sklenařského. Přátelství s kapitánem pětadvacítky je stále nové a Ilan si uvědomuje, že takový vztah nevzniká jen tak. Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráčí po zemi dlouhá léta a kteří za svůj život ovlivnili mnoho dění ve světě. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její lid, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět.

"Tajemství jsou tu proto, že jsou tajemná a nemají se vyzrazovat. Každé tajemství potřebuje ten správný čas k tomu, aby bylo odkryto. A některá tajemství nejsou odhalena nikdy" - str. 257
O postavách se již nebudu zmiňovat, protože jsou stále stejné jako v předešlém díle (recenzi můžete nalézt zde). Ve druhém díle série se nacházíme v nížinách, kde žijí zdraví a nepoškození lidé. Je velká čest, že někdo jako Ilan, sklenař, může nížiny navštívit. Také se kvůli tomu strhne velká hádka, ale dívka, kterého všichni považují za chlapce, může zůstat. 

Ilan se seznamuje s dvojčaty Dismasem a Ivarem, kteří jsou nahlížeči. Vysvětlují ji svou práci a učí ji. Díky nim Ilan přijde na něco, na co nepřišel žádný z brusičů pětadvacítky. Je to sice riskantní jak pro ni, tak pro pětadvacítku, ale i tak se všichni rozhodnou podstoupit rizika a zkusit to. Přátelství mezi kapitánem a Ilan je jako na houpačce. Dívka stále neví, jestli může kapitánovi věřit. Když odhalí pravdu jeho minulosti, vzedme se v ní nenávist a tolik skrývaný hněv. Pátrá po pravdě a jako jedna z mnoha má oči dokořán a vidí pravdu. "Přátelství nevzniká přes noc. Jsou to léta společných zážitků, smíchu i slz, lží i pravd. Trvá dlouho, než si lidé mezi sebou přátelství vytvoří. Je ale důležité, aby chtěli. Přítel je člověk, který tě nikdy neodsoudí, pokud se budeš snažit své chyby napravit."

Určitě už jste mnohokrát slyšeli (a možná to i sami zjistili), že druhé díly jsou většinou vycpávkové. Nic moc se v nich neděje a celkově stojí za starou bačkoru. Tato kniha je však výjimkou mezi výjimkami! Troufám si říct, že je druhý díl o trochu lepší než první. Akčnější, napínavější, tajemnější. Hlavní postava Ilan už trochu dospěla, ale i tak zůstala tím zvídavým dítětem, za což jsem byla ráda. Odtajnila se nám kapitánova tajemství, které mají jako vše dvě strany pohledu. Přišla nová tajemství a nové záhady. Nová objasnění a nové schopnosti. Každou stránku jsem otáčela se zatajeným dechem. Na jednu stranu jsem se mermomocí chtěla dozvědět, jak příběh dopadne, na tu druhou stranu jsem nechtěla, aby to skončilo. Chtěla bych vás poprosit, abyste neměli předsudky vůči českým autorům. Přiznám se, že ještě tak před půl rokem jsem je také měla. Ale pak jsem jim otevřela cestu a je to jedna z těch nejlepších rozhodnutí, které jsem v knižním světě udělala. Nevěřila jsem, že tuzemští spisovatelé můžou být dobří jako ti zahraniční. A oni můžou. Dokonce můžou být ještě lepší jako třeba tahle série! Doporučuji ji všem, kteří mají rádi napětí a tajemno. Kterým nevadí se trochu bát a trochu se smát. Jen vás upozorňuji, že se čtení této série může stát návykové!  • úžasný svět
 • napínavý příběh
 • prostě všechno!!!!!

 • není další díl!


"V Duvalském pohoří každému něco hrozí. Pořád. Nikdy se nespoléhej, že jsi tady v bezpečí." - str. 310Petra Stehlíková (nar. 1976) vystudovala střední zdravotnickou školu — obor zdravotní laborant. Vystřídala několik zaměstnání, naposledy pracovala jako hotelová recepční. Své knihy nejprve vydávala vlastním nákladem (např. trilogie Zrozena z popela). Román Naslouchač vycházel od roku 2014 na internetu. Autorka žije v Praze, v současné době je na mateřské dovolené.


Série:                                 Naslouchač
Díl:                                      2.
Vydáno:                            2017, Host
Počet stran:                    450 stran
Žánr:                                 Fantasy, Sci-fi, Dystopie
Čteno:                              05. - 11. 08. 2018
Hodnocení:                    5 hvězdiček


Za poskytnutí knihy děkuji nakladatelství Host a Humbooku! Knihu můžete zakoupit tu
08. 08. 2018

Recenze: Naslouchač

úryvek
Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách, těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin.

"Narodila jsem se jako sklenař. Byla jsem nikdo. Nepatřila jsem ani sobě, ani své matce, která mě porodila. Patřila jsem fajovi. A jenom na něm záleželo, kdy a jak zemřu." - str. 12

Hlavní postavou je Ilan, dívka, která se narodila s čistou tváří a naprosto nepoškozená, což je zázrak. Její matka ji chce zachránit od osudu v norách, který by ji čekal, a tak ji vydává za hodně znetvořeného chlapce. Ilan má velké nadání a vyhlídku na lepší život. 
Tessa - kamarádka Ilan
Heda - matka Ilan, 10. žena amarijského regenta (faji)
mistr Agadon - učí Ilana, je pro ni jako otec
kapitán (Joel) pětadvacítky - přísný, úsečný, chápavý
Vargas - člen pětadvacítky, Ilanův přítel

"Jenomže věci se nedějí vždycky tak, jak bychom si přáli. Když chceme postoupit o krok vpřed, musíme někdy udělat krok vzad." - str. 16


O této knize jsem poprvé slyšela teprve nedávno, ale nijak mě nezaujala. Vlastně jsem si ani nečetla anotaci. Ale potom mi přišla na recenzi a já si řekla, že ji zkusím. Nemohla jsem být více překvapena.

Autorka stvořila nový svět a vymyslela nová slova. Naštěstí je vzadu v knize slovník, bez kterého bych se neobešla. Příběh nás zanese do Amárie, prvního sklenařského města v Duvalském pohoří. Píše se rok 2346. 

Naslouchač je obdarovaný sklenař, který slyší zpěv retey. A to je přesně Ilan, hlavní postava tohoto příběhu. Ilan se narodila jako 4. dítě 10. ženě amarijského regenta. Všechna narození a znetvoření se musela hlásit. Ilan se narodila bez jediné chybičky, a tak by musela do nory, kde by jen rodila děti. Tohoto osudu ji chtěla matka ušetřit, a tak ji vydávala za velmi poškozeného chlapce. Sledujeme ho/ji už od narození do jejích (budu o ní mluvit v ženském rodě) 13 let. Je naprosto výjimečná. Naslouchači uslyší reteu poprvé v 15 letech, ale Ilan ji slyšela už ve svých 5. Je odhodlaná, drzá a hodně zvídavá. Díky její dětské zvědavosti se toho dozvídáme spoustu a všechny informace jsou užitečné. 

Musím uznat, že nejvíce autorku obdivuji za to, že se jí nepletla rodová koncovka hlavní postavy. Příběh je vyprávěn ich formou z pohledu Ilan, která o sobě mluví v ženském rodě. Ale když promluví, je z ní chlapec. A všichni ostatní na ni pohlíží a mluví jako na chlapce. Nechápu, jak se to autorce nemohlo plést. 

Autorčin styl psaní je velmi chytlavý a čtivý. Dopomáhají k tomu krátké kapitoly, které končí tak, že prostě musíte číst dál. Kdybych mohla, klidně bych knihu přečetla na jeden zátah. Při čtení máte pocit bezmoci. Chcete se dozvědět, jak vše dopadne, ale na druhou stranu nechcete, aby příběh skončil. 

Upozorňuji, že toto není oddechové čtení. Je to čtení plné hrůzy a napětí. Otáčet stránky budete se zatajeným dechem a bušícím srdcem. Je dokonce možné, že se budete bát i o svůj vlastní život. 
 

 • zvídavá hlavní postava
 • čtivý a napínavý příběh
 • slovník s novými slovy

 • chybí mapa

Petra Stehlíková (nar. 1976) vystudovala střední zdravotnickou školu — obor zdravotní laborant. Vystřídala několik zaměstnání, naposledy pracovala jako hotelová recepční. Své knihy nejprve vydávala vlastním nákladem (např. trilogie Zrozena z popela). Román Naslouchač vycházel od roku 2014 na internetu. Autorka žije v Praze, v současné době je na mateřské dovolené.


Série:                                 Naslouchač
Díl:                                     1.
Vydáno:                            29. dubna 2016, Host
Počet stran:                     374 stran
Žánr:                                 Fantasy, Sci-fi, Dystopie
Čteno:                               29. 7. - 04. 08. 2018
Hodnocení:                      5 hvězdiček


Za knihu děkuji Humbooku a nakladatelství Host. Můžete objednat TU!
07. 08. 2018

#HumbookStart#HumbookStart je příležitost pro nadějné začínající spisovatele se zviditelnit. Autor se se svou debutující knihou představí na HumbookFestu jako první. Pro nás je to úžasná možnost jak objevit nové české autory. Minulý rok se nám touto cestou představil Martin Bečan se svou knihou Kaziměsti. Letošní rok uvidíme Petru Machovou se svou knihou Dračí město! Petra žije v Brně, knihám propadla během studia střední zdravotnické školy. V roce 2014 publikovala svou první povídku s názvem Osudová chyba, která vyšla ve slovenské antologii Posledná Pozemšťanka. V roce 2015 publikovala povídku Strážci hvězd ve sborníku Rozmarná fantastika, za niž byla nominována na cenu Akademie sci-fi, fantasy a hororu. Roku 2016 spatřila světlo světa povídka Mrtví se někdy vracejí ve sborníku Zombie apokalypsa. Román Dračí město je jejím knižním debutem. 
Dračí město

Lidé bádají hluboko ve vesmíru, a přitom netuší, kdo s nimi sdílí planetu Zemi. Ještěři, potomci Věčného ohně, vědí, jak splynout s davem. Jejich společnost však skomírá na prahu nového tisíciletí. Mezi jednotlivými rasami doutnají staré sváry – jedni se přizpůsobili lidem za cenu vlastní individuality, druzí se skryli hluboko pod zemí, neteční k problémům povrchu. Sevřeni z jedné strany lidmi a z druhé agresivními bestiemi, mají ještěři opravdu namále. Stačila by jediná jiskra a celý jejich známý svět se zhroutí… pak se nelze divit, že někteří vezmou věci do vlastních rukou. Napínavý příběh vypráví lidská dívka Jana, proti vlastní vůli proměněná v ještěra. Vyděšená novými schopnostmi narazí v lese na chrám Temného draka. Neví, jaké nebezpečí jí hrozí. Jedno je ale jisté: její rozhodnutí ovlivní celou ještěří civilizaci, ačkoliv by to nikdo nečekal.
Kniha by měla být v prodeji od 20. 08. 201806. 08. 2018

Weekly summary #46 & New in #27

Polovina prázdnin je za námi, strašně to letí. Dlouho jsem se neozvala, za to se omlouvám, ale bylo toho nějak moc a kvůli tomu počasí nemám na nic náladu. 
První dva týdny v červenci jsem byla na skautském táboře jako vedoucí. Letos jsem jeli na vodu Berounku a měli tábor na téma "Cesta kolem světa". Nebylo to tak stresující jako normální tábory a docela jsem si i odpočinula. Další týden jsem začala chodit do práce na odpolední směnu. Zrovna tuhle směnu nemám ráda, protože mi přijde, že z celého dne nic nemám. A ještě k tomu ty příšerná tepla. Další týden ranní a pak noční. Tento týden mám opět odpolední a třeba dneska jsem byla na předčase (protože byl před směnou :D). Přijde mi, že teď, o prázdninách, mám ještě méně času než přes školní rok. Ale aspoň budu mít peníze :D

Na nějaké filmy jsem sice koukala, ale už si je nepamatuji, takže nemohly být tak dobré :D Vzpomínám si na film Život je život, který ale rozhodně nestojí za zhlédnutí. Je to český film s výborným obsazením, ale to je asi tak vše, co můžu vyzdvihnout. Obsahuje sice vtipné scénky a hlášky, ale celkový děj je už ohraný. Snažili se do filmu zasadit nějaké americké scény, což mi přišlo trapné. Samozřejmě si na film můžete udělat svůj názor, ale já bych na něj podruhé nekoukla. 

Někdo má čtecí krize, já mám momentálně krizi seriálovou. Mám spousty nedokoukaných seriálů, ale když už si nějaký pustím, přistihnu se, že nedávám pozor. Nebaví mě to. A to jsem dříve bývala seriálový maniak. Možná to bude tím, že všechny mé oblíbené seriály zrušily, nebo čekám na další sérii, nebo už to prostě není to, co to bývalo. Například The 100 jsem naprosto milovala, ale už asi od 4. řady mě to nebaví. To samé platí pro seriál Arrow (6. série) nebo třeba Teen Wolf (6. série). Naštěstí je tu Můj přítel Monk, který mě neskutečně baví. 


V poslední době jsem se snažila hodně číst, i když se mi kvůli již mnohokrát zmiňovanému počasí do ničeho nechtělo. Přečetla jsem například první dva díly série Ohnivák (autorka Claudia Gray bude letos na Humbooku!), kterou vám doporučuji všema deseti. Je to oddechové čtení na léto obsahující jak akci, tak romantiku a cestování. Dále vám rozhodně doporučuji českou fantasy Naslouchač (autorka Petra Stehlíková bude letos na Humbooku!). Knihu jsem dočetla v sobotu večer a už teď můžu říct, že se kniha zařadí mezi ty nej letošního roku. 
Momentálně čtu druhý díl, Faju a líbí se mi to stejně jako předešlý díl. V elektronické podobně čtu 3. díl Pána prstenů - Návrat krále. Tuto knihu čtu akorát v práci o pauze, nebo když se něco rozbije a tak (:D).Protože jsem si sérii Ohnivák zamilovala a nemůžu čekat na překlad 3. dílu, objednala jsem si ho na BookDepository a přečtu si ho co nejdříve! 
A Million Worlds with You (Firebird, #3)

Jak jste si užili červenec? :)

30. 07. 2018

Recenze - Tisíc kousků tebe
úryvek
Rodiče Marguerity Cainové jsou fyzikové. Díky nim vyrostla v prostředí odvážných vědeckých teorií. Nejpozoruhodnější z nich je poslední vynález její matky – jmenuje se Ohnivák a umožňuje pohybovat se mezi alternativními dimenzemi. Její otec je zavražděn a všechny důkazy směřují k Paulovi – oblíbenému výzkumnému asistentovi jejích rodičů. Vypadá to, že spáchal dokonalý zločin: Dřív, než začne policejní vyšetřování, prchá do jiné dimenze....

"Vesmír je ve skutečnosti multivesmír. Existuje nekonečný počet kvantových realit, které se na sobě vrství. Zkráceně jim budeme říkat dimenze." - str. 8


Hlavní postavou tohoto příběhu je mladá dívka jménem Marguirete Caineová. Je dcerou dvou vědců, má starší sestru Josie a učí se doma. Mar (jak jsem dívce začala říkat, protože mi její jméno nešlo přes rty) je opakem svých rodičů - vědě moc nerozumí, zato miluje umění a nádherně maluje. 

Theo Beck je doktorand u Caineových a je to ukázkový typ bad boye. Je suverénní, náladový a arogantní. Tohle je podle mého ale jen maska, kterou si nasazuje na veřejnosti. Uvnitř je to kluk, který chová city k dívce, která mu je neopětuje a to ho dělá velmi zranitelným.

Paul Markov je druhým doktorandem u Caineových a je úplným opakem Thea. Je velmi mlčenlivý a hloubavý. 

Sophie Kovalenková je matka Mar a Josie. Vyslovila hypotézu, že bychom měli vnímat dimenze.

Henry Caine je otec dívek, oceánograf, fyzik, matematik a milující otec. 

Wyatt Conley je typický záporák, kterého budete po celou dobu nesnášet. 

"Živé bytosti mohou cestovat jen do těch dimenzí, ve kterých už existují. Dimenze, ve které se moji rodiče nikdy nepotkali? Tam se nikdy nepodívám. Dimenze, ve které jsem už po smrti? Odsud se tam nedostanu. Protože když člověk cestuje do jiné dimenze, ve skutečnosti se jen zhmotní uvnitř svého jiného já. Ať je jiná verze vás kdekoli, ať dělá cokoli, jste tam i vy." - str. 13

Příběh se odehrává v Kalifornii, kde rodina Caineových bydlí. Námět cestování mezi dimenzemi byl pro mě neprobádanou cestou, na kterou jsem se vydala nepřipravená. Byla jsem překvapena a pohlcena. Ráda cestuji a tento příběh mi to umožnil, i když jen mentálně a ne fyzicky. Spolu s postavami jsem se mohla podívat do Londýna, odkud pocházel Henry. Dále jsem navštívila carské Rusko, do kterého jsem se naprosto zamilovala, za což může převážně rodina a poručík Markov. Pozorovala jsem Ekvádor a Korálové moře, kde se udály ty nejosudovější věci. Po náročném cestování mezi dimenzemi jsme se vrátili zpět do Kalifornie, kde kniha skončila až moc velkým happy-endem. 

"Každá forma umění je jen jiný způsob, jak nahlížet na svět. Jiný úhel pohledu, jiné okno. A věda... věda je to nejvíc fascinující okno ze všech. Vidíte z něj celý vesmír." - str. 141

Tato kniha je to pravé odpočinkové čtení na léto. Autorčin styl psaní vás vtáhne do děje a nepustí, dokud neotočíte poslední stranu. Kniha obsahuje nepřeberné množství krásných myšlenek, ale i vtipných hlášek (např. Proč vypadám zrovna takhle v dimenzi, ve které neexistují foťáky? … Nejmíň hodinu bych si dělala selfíčka a všechny ty fotky pak používala až do konce života." - str. 130). Postavy jsou přesně dělané na takový příběh a věřím, že si většinu z nich zamilujete. Nechybí ani romantika, kterou v knihách nevyhledávám, ale tady mi naprosto sedla. Upřímně musím říct, že ze všeho nejvíc nesnáším milostné trojúhelníky. V tomto příběhu se jeden takový nachází, ale mně překvapivě vůbec nevadil. Asi to není takový ten typický trojúhelník, kde by se dívka nemohla rozhodnout. Naštěstí jsme se obě rozhodly pro toho samého (:D). Jediné, co bych knize vytkla, byl přeslazený konec, který mi připomínal americké filmy, kdy se na konci mají všichni v lásce a zpívají v objetí. Je to strašné klišé. Ale jinak knihu doporučuji všem!

"Miloval bych tě v jakékoli formě, v jakémkoli světě, s jakoukoli minulostí. O tom nikdy nepochybuj." - str. 159


Originální název:                        A Thousand Pieces of You
Série:                                                Ohnivák
Pořadí:                                           1.
Vydání:                                            9. října 2017, CooBoo
Počet stran:                                   277 stran
Žánr:                                                Young Adult, Sci-fi, Fantasy, Romance
Hodnocení:                                  4,5
Čteno:                                             23. - 26. června 2018Claudia Gray je pseudonym úspěšné spisovatelky Amy Vincent, která žije v New Orleans. Dříve pracovala jako právnička, novinářka, dýdžejka a servírka. Celý život ji fascinují nevysvětlitelné záhady. 

Více informací o autorce a jejích dalších knihách si můžete přečíst v mém článku tady.


01. 07. 2018

Humbook | Recept na příjemné odpolednePrázdniny buší na dveře a já tu pro vás mám recept na odpočinkové odpoledne, které si jistě všichni zasloužíte. Postupujte podle zadání, ale nemusíte dodržovat na pořadí, to je čistě na vás. 

Jedna z prvních věcí, kterou byste měli udělat je vzít do ruky mobil, pozvat pár (což jsou dva) blízkých přátel a pak telefon vypnout a nechat ho v tomto stavu celý den. Společenský život je stejně důležitý jako ten virtuální (dobře, je důležitější), a tak byste ho neměli zanedbávat. 

Než dorazí návštěva, můžete nachystat nějaké to občerstvení. Pitný režim je důležitý, takže udělejte třeba ovocný čaj od LOYDu nechte ho trochu vychladnout, přidejte led a máte výborný ledový čaj, který osvěží za horkých dní. 

Pití je zařízené, ale co k jídlu? Buď můžete udělat klasické chlebíčky, jednohubky nebo upéct dobrý dort. Ale co takhle v létě začít se zdravou výživou? Na to je nejlepší MIXIT. Můžete si dát müsli, křupavé ovoce nebo proteinový nápoj. Tohle vše je zdravé a navíc vám to dodá energii.

Když i přesto budete mít chuť na něco sladkého, stačí si dát lízátko od CHUPA CHUPS a tím ukojit své mlsné jazýčky. Nejlepší na tom je, že si můžete vybrat ze široké škály příchutí a věřím, že si vybere úplně každý. Navíc jedno lízátko nikomu neublíží, že?

Jídla už bylo dost a přesuneme se na nejdůležitější část odpoledne (ano, já vím, jídlo je také důležité). Konečně je tu knihomolská stolní hra od MINDOKu. Hra je minimálně pro 3 hráče (proto je nutné pozvat min. dva kamarády) a trvá okolo 20 minut. Ke hře budete potřebovat svou oblíbenou knihu, nebo prostě tu, kterou budete mít po ruce. Je úplně jedno, jaký bude mít žánr. Vaším úkolem je najít co nejrychleji větu, která bude odpovídat zadání. Např.: "rada na rande" nebo "směšný titulek z bulvárních novin". Zábava zaručena!! 

Ty nejlepší věty si můžete zapisovat do velmi elegantního zápisníku od VOLVa a když budete mít špatnou náladu, můžete si je znovu pročíst a zajisté vám vykouzlí úsměv na tváři. 

Na fotce mi chybí květina z lízátek, kterou jsem věnovala své kamarádce k svátku.
Všechny tyto úžasnosti nám (ambasadorkám) poskytli sponzoři Humbooku, díky kterým se tento úžasný a jedinečný knižní festival může konat. Neumím ani slovy popsat jak jsem jim nesmírně vděčná. Jen bych chtěla ještě dodat, že to určitě stojí za to!!  

Můžu vám ještě prozradit, že na Humbooku budou dvě chill-out zóny. V jedné si budete moct doplnit tekutiny a dát si čaj od Loydu a ve druhé budete moct dát svým ucouraným nohou oddych a zahrát si nějakou tu společenskou hru. Volvo si pro vás také určitě něco přichystá. 

Jednoduše jsem chtěla říct: MÁTE SE NA CO TĚŠIT! 
29. 06. 2018

Humbook: 3. zahraniční autorka
Přicházím s informacemi o 3. zahraniční autorce, která se objeví na letošním HumbookFestu. Ale nejdříve si připomeneme co vše už víme. 

ČAS: sobota 6. října 2018 od 9:30
MÍSTO: Kongresové centrum v Praze
1. AUTORKA: Sara Raasch (Sníh nebo popel, Led nebo oheň)
2. AUTORKA: Claudia Gray (Tisíc kousků tebe, Deset tisíc nebí nad tebou, Ztracené hvězdy)

Leigh Bardugo se narodila v Jeruzalémě, ale vyrůstala v Los Angeles. Po ukončení studií na univerzitě v Yale pracovala v reklamě, v novinách, a nakonec i jako maskérka a odbornice na speciální efekty. V roce 2012 vydala svou první trilogii Griša, která se ihned stala bestsellerem New York Times a USA Today. Na její úspěch navázala sérií Šest vran. V současné době autorka žije a tvoří v Hollywoodu.

Světlo a stínyGriša: Světlo a stíny
Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…
2. díl: Bouře a vzdor
3. díl: Zkáza a naděje


Šest vran
Šest vran
Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?
Moje recenze zde
2. díl: Prohnilé město

Wonder Woman: VálkonoškaWonder Woman: Válkonoška
První kniha světově úspěšné série o mládí komiksových superhrdinů. Wonder Woman v příběhu Leigh Bardugo, bestsellerové autorky Šesti vran.
Než se z ní stane Wonder Woman, musí vyhrát velký boj. Diana touží ostatním bojovnicím Rajského ostrova ukázat, že je silná jako ony. Když ale nastane den závodů, poruší zákon. Zachrání
smrtelnou dívku Aliu, čímž ohrozí celý svět. Začíná tak velké dobrodružství, při kterém obě dívky čelí armádě nepřátel – smrtelných i nadpřirozených, kteří se snaží Aliu zničit. Pokud chtějí zachránit svět, musí bojovat bok po boku. 
Moje recenze zdeOd této autorky jsem zatím četla Šest vran a Wonder Woman, ale brzy to napravím. Rozhodla jsem se přečíst si celou sérii Griši a pak si přečtu Prohnilé město, na které se těším ještě víc. 

Abych pravdu řekla, nejsem nějaký velký fanoušek Leigh Bardugo, ale i tak se strašně těším, až ji uvidím. Věřím, že je to velmi sympatická žena a že ještě napíše spousty úžasných příběhů. 

Četli jste nějakou knihu od autorky? 
Rozhodli jste se jít na Humbook jen díky Leigh Bardugo? :)
25. 06. 2018

Weekly summary 45 New in 26


Celý týden jsem měla noční směnu, se kterou se mi logicky přehodil denní režim. Takže i o víkendu jsem chodila spát okolo 3 hodiny ranní a vstávala před polednem. Ale za ty vydělané peníze to stojí. 
V sobotu jsem měla sraz se Sabčou (@knizni_pristaviste). Vyzvedla jsem ji v Bakově a jely jsme na oběd do Hradiště. Jelikož jsme se dlouho neviděly (naposledy asi v březnu), povídaly jsme si o všem možném. Skákaly jsme od jednoho tématu ke druhému, jelikož jsme si potřebovaly říct všechno. Ještě že jsme si daly obě salát, jinak by nám jídlo vystydlo. Po obědě jsme si daly čokoládovo-jogurtový dort a k tomu tradiční horkou čokoládu, která byla strašně sladká a nějak nám po ní nebylo dobře. Ale to nám nezkazilo radost ze setkání. Sabču jsem konečně donutila udělat si test na Pottermoru a vyšlo jí, že patří do Nebelvíru. Ze všeho nejvíce jsme probíraly Humbook a nemůžeme se ho dočkat! :)

Po delší době jsem si ukradla pár bráchových hodin a koukla s ním na film. Zvolili jsme animovaný rodinný film Příšerákovi. Já animáky naprosto miluju, ale tenhle byl dost průměrný. Občas tam zazněla nějaká písnička, ale žádná z nich se mi moc nelíbila. Příběh pojednával o rodině, ve které není nikdo šťastný, a proto je čarodějnice proměnila v "příšery", za které byly zrovna převlečené kvůli maškarnímu. Otec, který je většinu svého času v práci se stal Frankensteinovým monstrem, máma se promění v upírku, dcera v múmii a syn ve vlkodlaka (i když mi spíš připomínal psa). Záměrem celého filmu je ukázat, že i přes všechny chyby a nedostatky je rodina to nejdůležitější, co máme. 
Hodnocení na ČSFD: 47%
Minulý týden jsem dočetla 4. díl Harryho Pottera v angličtině. Už to začínají být docela bichle, tahle měla 616 stránek. Ale je to Harry Potter, takže mi to vůbec nevadí. I když nějaké námitky k tomu mám. Nevím jak vás ostatní, ale mně osobně přijde zbytečně zdlouhavé vyprávět o prázdninách u Dursleyových. Nebo třeba ten famfrpálový zápas. Chápu, že se na konci příběhu dozvídáme informace o událostech, které se odehrály právě tam, ale to by se podle mého názoru obešlo i bez toho zápasu. Nebo mohl být o něco kratší. Na druhou stranu mě strašně baví chvíle v Bradavicích. Všechny ty hodiny, kouzla a nesnáze. Bylo úžasné zase se vrátit do toho prostředí. A i když jsem věděla, jak všechno skončí, stejně jsem měla slzy v očích při posledním úkolu, kde zemřel Cedric (myslím si, že tohle není spoiler, každý to snad viděl nebo četl, ne?). Za nezáživný začátek jsem dala 4 hvězdičky. 

S @baru.reads jsem uzavřela dohodu - já si přečtu jejího oblíbeného Pána prstenů a ona si zase přečte mou milovanou Vampýrskou akademii. Obě čteme e-knihy a jsme na zhruba 10%, takže na začátku. Já si musím zvykat na dlouhé popisy a vyprávění, Bára si zase musí zvyknout na to, že všechno rychle odsýpá a nikde se zbytečně nezdržujeme. Já jsem zatím velmi spokojená a doufám, že bude i Bára :)

Dále čtu Tisíc kousků tebe, - knihu od autorky Claudie Gray, která bude letos na Humbooku. Kniha pojednává o cestování mezi alternativními dimenzemi, s čímž jsem se ještě nesetkala, ale líbí se mi to. V knize se nachází i romantická linka, což mi překvapivě vůbec nevadí. Jsem za půlkou a je to velký dobrý. Hodně dobrý!

Ani tento týden se to neobešel bez novinek. 

Knihu INK jsem nedávno přečetla jako e-knihu, ale jelikož byla sakra dobrá, musela jsem ji mít i v papírové podobě :)

Petra Stehlíková bude letos na HumbookFestu, a tak jsem si zažádala o její knihu na recenzi. Čtu na ni jen samou chválu, takže jsem hodně zvědavá :)

U Abysscandle jsem si objednala svíčku ke knize Probuzení Simona Spiera. Voní naprosto božsky! :)

Od Humbooku jsem jako všechny ostatní ambasadorky dostala tyto dvě krásné knihy od Leigh Bardugo, která je 3. zahraniční autorkou HumbookFestu. 

24. 06. 2018

Knižní výzva 2018 - 30 knih


Svou letošní 30. knihu přečtenou knihu jsem dočetla 23. června 2018


21. Ydris - kniha prvníKvětoslav Hönig, Ondřej L. Hrabal
Odkaz tastedarů (1.)

3 hvězdičky 

22. Scarlet  - Marissa Meyer
The Lunar Chronicles (2.)
4 hvězdičky

23. Z kouře a kameneAlžběta Bílková
4,5 hvězdičky | recenze
24. ŠesteroNorjana Vlašarma
2 hvězdičky

25. Sníh nebo popel - Sara Raasch (#HumbookFest2018)
Sníh nebo popel (1.)
3 hvězdičky | recenze

26. Captain AmericaJohn Byrne
5 hvězdiček

27. Led nebo oheňSara Raasch (#HumbookFest2018)
Sníh nebo popel (2.)
2 hvězdičky | recenze

28. Spoutáni magií - Richelle Mead
Vampýrská akademie (5.)
5 hvězdiček

29. Ink: Tajemství kůže - Alice Broadway
Skin (1).
5 hvězdiček

30. Harry Potter and the Goblet of Fire - J. K. Rowling
Harry Potter (4.)
4 hvězdičky
20. 06. 2018

Recenze: Sníh nebo popel | Led nebo oheňMírné jaro, krušná zima? Kdepak, v tomto světě platí jiná pravidla! Jaro před šestnácti lety dobylo Zimní království. Jedinou nadějí zničené země je osm přeživších a Meira je jednou z nich. Celý život prožila jako uprchlík, nepoznala své rodiče a vychovali ji jako válečnici. Avšak i jako nelítostná bojovnice se zamilovala. Nešťastně. Ani zlomené srdce ji ale nezastaví – udělá cokoliv, aby její království získalo svobodu. Dokáže Meira zachránit svět, který sama nikdy nepoznala? 

"I ta nejsilnější sněhová bouře začíná jedinou vločkou."


Autorka vymyslela nový a originální svět. Království čtyř ročních období a střídavá království. Velkým plusem je mapka na začátku knihy, ke které jsem se několikrát vracela a která mi usnadnila orientaci v ději. 

Hlavní postavy vystupující v příběhu pocházejí ze Zimy, z království, které bylo zpustošeno. Malá přeživší skupinka se udržuje na životě zuby nehty. Spřádají plány na znovu-získání svého království. Schází jim zima a sníh. Meira je osiřela vojačka ve výcviku. Ke svému mentorovi Williamovi chová úctu a respekt, ale nebojí se mu říct nehezkou pravdu do očí. Je velmi tvrdohlavá a neústupná. Nečekejte žádnou naivní a uplakanou dívku, ale pravou válečnici, která se nebojí položit život za své království. Jejím jediným vrstevníkem je princ Mather, který je přeživším královské rodiny. I přes jejich společenské postavení jsou do sebe zamilovaní, ale oba vědí, že spolu nemohou být. Bohužel se tu objevuje další princ, Theron, kterému byla Meira zaslíbena, a tak vzniká klišoidní milostný trojúhelník. Na druhu stranu musím říct, že se s ním autorka vypořádala velmi dobře. 

"Věřit v něco většího nám někdy pomáhá být víc sami sebou."


Kniha je psána velmi poutavým a čtivým stylem. Kdybych měla tu možnost, určitě bych ji přečetla jedním dechem. I když byla zápletka předvídatelná, já jsem ji předem neodhalila. Nicméně nemůžu říct, že by mě zvrat překvapil. Celý pohled se obrátil o 180 stupňů a příběh nabral obrátky. Líbilo se mi, kam vše směřovalo a byla jsem spokojená. Sníh nebo popel není tou nejlepší knihou, kterou jsem četla, ale na to, že tento příběh autorka napsala asi ve 12 letech je to dobré. 


Sníh nebo popel (Sníh nebo popel, #1)Autor:                 Sara Raasch
Orig. název:     Snow Like Ashes
Série:                 Sníh nebo popel
Díl:                     1. 
Vydání:            2017, CooBoo
Strany:             293 stran

Žánr:                 Fantasy, Young Adult
Čteno:               16. - 20. května 2018
Hodnocení:    3 hvězdičkyZimní království bylo osvobozeno, ale krušné chvilky ještě nekončí. Aby Meira ochránila svůj lid, dovolí Cordellu kopat v zimních dolech. Tam ale najdou něco mocného a nebezpečného – magickou propast. Theron chce využít tento nález k poražení zla, ale Meira se bojí, co s sebou taková síla může přinést. Když se na zemi posledně objevilo tolik magie, povstal velký Rozklad. Proto nechce nechat nic náhodě a klidně se postaví i Theronovi. Ale nevystaví i tak své lidi nebezpečí? Boje o moc sílí. Theron touží po magii, Mather bojuje za svobodu a Meira se začíná ptát sama sebe, jestli bojuje jen za Zimu, nebo za celý svět.

“If stubborness were all that was needed to be a good queen, I'd rule the world.”

S prvním dílem jsem byla spokojená a opravdu se mi líbil, ale tohle?! Autorka všechno zkazila a převrátila. Z příběhu vymazala veškerou akci. Vše se odehrává v jedné rovině, je to strašně monotónní. Hlavní postavy mají před sebou těžký úkol, ale podaří se jim ho splnit strašně jednoduše. Vše se najednou daří v jejich prospěch, ale oni stejně nejsou spokojeni. Z Mathera se stala litující se hromádka neštěstí, která neví, co se životem. Meira je schizofrenička a sama neví, co by chtěla. Chce být královna, nebo bojovnice? Chce Mathera, nebo Therona? Theron je asi to jediné pozitivní na celém příběhu. Je tu sice trochu za "padoucha", ale má dobré úmysly a já ho prostě nemůžu nesnášet. On je to, co mě udržovalo při čtení. 

“The most powerful magic of all is choice.”Věděla jsem, že druhé díly jsou špatné. Ale nevěděla jsem, že až tolik. V tomto příběhu bylo všechno špatně. Ze všeho nejhorší byl snad konec. Trochu mi připomněl klišoidní (je to vůbec slovo?) zakončení Čtenářky. Dva mladí lidé si na konci příběhu uvědomí, že se strašně milují a nezajímá je nic kolem. Ani to, že se vyplnily jejich nejhorší noční můry. 
I když jsem byla z této knihy opravdu zklamaná, závěrečný díl si přečtu. Za prvé má nádhernou obálku a za druhé potřebuji vědět, jak to vše dopadne. Doufám, že horší to už být nemůže. 
...možná je to moc...Led nebo oheň (Sníh nebo popel, #2)Autorka:            Sara Raasch
Orig. název:     Ice Like Fire
Série:                  Sníh nebo popel
Díl:                      2.
Vydání:            duben 2018, CooBoo
Strany:             319 stran
Žánr:                 Fantasy, Young Adult
Čteno:               31. května - 05. června 2018
Hodnocení:    2 hvězdičky
Četli jste tuto sérii? 
Jak se vám líbila?
18. 06. 2018

Weekly summary #44 & New in #25


 

Minulý týden jsem absolvovala poslední zkoušky a teď už jen čekám na výsledky. Doufám, že jsem vše úspěšně zvládla a už se nebudu muset nic učit. Nutně potřebuji prázdniny a pauzu. Vzdělávám se ráda, ale ten stres okolo je ubíjející. Nicméně ve čtvrtek večer za mnou přijela mamka a udělaly jsme si dámskou jízdu. Zašly jsme si na večeři a pak do kina. V pátek ráno jsme se prošly na přehradu, daly si oběd v Palačinkárně a jely zase domů. Večer jsme totiž měli skautské posezení s rodiči a některé děti slibovaly (na vlče, skauta a skautku). Nejlepší část víkendu se konala v sobotu - ambasadorská merenda kvůli Humbooku. Ola nám řekla plno zajímavých informací, vymýšlely jsme program a dostaly tři tašky dárků. Na takové akci jsem byla poprvé a strašně mě to bavilo. Potkala jsem holky, které jsem znala jen z instagramu a to bylo také moc fajn. Pokecaly jsme si a zase se poznaly jinak :)


Jak už jsem psala, byla jsem s mamkou v kině. Byl to takový spontánní nápad. Přišly jsme do kina v půl osmé a měly na výběr jen dva filmy. Zvolily jsme Debbie a její parťačky a myslím, že jsme nemohly vybrat lépe. Krimi komedie, ve které hrají z větší části ženy jako například Sandra Bullock, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter (Bellatrix) a Rihanna. Samé známé tváře. Příběh vypráví o  8 galantně oblečených ženách, které se chystají ukrást diamantový náhrdelník. Film je zábavný, ale nesmíte si z něj brát příklad, protože krádež je špatná! :D 

Ink: Tajemství kůžeV minulém týdnu jsem měla rozečtené dvě knihy. 4. díl Harryho Pottera v angličtině a Ink jako e-knihu, kterou jsem měla v telefonu. Přišla jsem na to, že e-knihy čtu rychleji a jednodušeji. Například když čekám na autobus, nechce se mi na tu chvilku vytahovat kniha z batohu, ale vzít mobil do ruky a přečíst pár stránek mi nevadí. To samé v autobuse nebo někde, kde vím, že mám jen pár minut. Navíc když mi displej svítí do očí, nechce se mi jít spát a e-knihu vydržím číst déle. Z toho tedy vyplývá, že jsem Ink (e-knihu) dnes dočetla, za to v Harry Potterovi jsem někde ve třetině. Možná to způsobilo i to, že mě příběh Ink bavil víc. Byl naprosto originální a pro mě nový, kdežto Harryho Pottera znám. 
Abych to nějak shrnula. Knihu INK si rozhodně přečtěte. V knihkupectví ji nepřehlédnete díky úžasné obálce. A troufám si říct, že příběh je ještě lepší. Snad nikdy jsem nečetla nic tak originálního a nemám nic, co bych knize vytkla. Kniha obsahuje mapu, což považuji za další plus. Autorčin styl psaní je svižný a čtivý. Všechny postavy si svým způsobem oblíbíte a po skončení prostě potřebujete další díl. Takže, tuhle knihu si prostě MUSÍTE přečíst!


Černookou od Anny Musilové jsem si objednala už v předprodeji a nemůžu se dočkat, až se do knihy pustím. Historii magie z HP jsem vyhrála na instagramu a reading copy Deset tisíc nebí nad tebou a Zrádné srdce jsem dostala na sobotní merendě! :)

Jaký týden jste měli vy? :)
11. 06. 2018

Weekly summary 43
Minulý týden jsem strávila u rodičů a většinu času se učila na zkoušku z literatury 19. století.
Spíš než literatura mi to přišlo jako dějepis, protože jsem se musela učit hodně letopočtů. V jakém desetiletí začal autor působit, kdy co napsal, o kom co kde řekl. Navíc v testu byly ukázky poezie, u které jsme museli určit autora, název díla a rok vydání. Plus ještě báseň rozebrat, určit dobovou poetiku a jak se cítí lyrický subjekt. Řeknu vám, že po testu jsem měla dojem, že jsem si všechno vymyslela a počítala s tím, že půjdu znovu. Ale zázraky se dějí a já jsem to zvládla! V pátek ráno jsem jela k zubaři na vytažení stehů a pak k babičce, kde jsem hlídala svou skoro dvouletou sestřenici Rozárku. V sobotu jsme jeli k babičce celá rodina, protože se konal jako každoročně Přejezd přes rybník. Je to taková místní vesnická událost. Přes rybník se dá úzká dřevěná lávka, která se musí přejet na starém kole. Letos to přejelo asi jen 8 lidí z 50. Vyhrává ten, který má nejdelší čas. Já bych se neodvážila, ale je zábavné pozorovat ostatní :)

Přichází filmová nálož. 

Animovaná pohádka Gnomeo a Julie se podle svého názvu inspirovala světoznámým 
příběhem o Romeovi a Julii. V tomto příběhu však nevystupují lidé, nýbrž zahradní trpaslíci. Romantická komedie pro celou rodinu. 
Hodnocení na ČSFD: 58% 
Mé hodnocení: 75%


"Existuje správný a špatný způsob, jak být nezadaný, ale..." Film Jak přežít single je správnou volbou pro holky, které jsou nezadané a chtěly by to změnit. Tento snímek vtipně ukazuje, že být nezadaná má své výhody a nemusí to být vždy špatné. Film bych doporučila sledovat s kamarádkou, křeče ze smíchu zaručeny. 
Hodnocení na ČSFD: 59%
Mé hodnocení: 75%

Už dlouho hledáte přítele, ale žádný není ten pravý. A když už na takového narazíte, zjistíte, že je ženatý. Ještě šílenější je, že se s jeho ženou spřátelíte, poznáte další jeho milenku a společně vymyslíte pomstu. Film Jedna za všechny předčil všechny mé bláznivé fantazie o vztazích. Girlpower jede!!! 
Hodnocení na ČSFD: 57%
Mé hodnocení: zase 75%

Komika Adama Sandlera musí znát snad každý. Adam patří mezi mé oblíbené herce, který zaručuje parádní komediální zážitek. Objevila jsem film, který jsem s ním neviděla. Švec vypráví příběh o muži na kraji společnosti, který se živí opravou bot. Po práci se stará o svou starou matku a v životě nemá nic, co by ho těšilo. Jednoho dne se však vše změní díky starému stroji a tomuto muži to změní život. Otázkou je, jestli k lepšímu, nebo horšímu. Nevím, jestli bych film zařadila mezi komedie, ale i tak je zajímavý. 
Hodnocení na ČSFD: 55%
Mé hodnocení: 60%

Na české filmy se moc nedívám, ale přítel mě občas donutí a musím přiznat, že nejsou tak špatné. Film Samotáři sice nemá žádnou myšlenku, ale i tak se mi líbil. Příběh ukazuje lidi, kteří řeší různé životní problémy. Rozchod s přítelem, stalkaření, hulení trávy, smrt příbuzného a podobné. Příběh je místy vtipný, místy smutný. 
Hodnocení na ČSFD: 84%
Mé hodnocení: 70%


V neděli (včera) jsem dočetla 5. díl mé oblíbené Vampýrské akademie. Opět jsem se utvrdila v tom, že Richelle Mead je opravdová umělkyně a pro mě jedna z nejlepších spisovatelek. Přijde mi, že mi píše knihy na míru. Žádné dlouhé popisování prostředí, nechodí okolo horké kaše, vývoj postav, střídání dialogů s příběhem, hodně akce a minimum lásky. Ideální. 

V příštím týdnu mi bude dělat společnost 4. díl Harryho Pottera v angličtině. Mám sice ještě dvě poslední zkoušky, ale na čtení si najdu čas vždycky. A vlastně si tím procvičuji angličtinu, takže se také v podstatě učím. Užitečné s příjemným :) 

Články z minulého týdne: 


Jaký týden jste měli vy? 
Co jste přečetli? :)
07. 06. 2018

HumbookFest 2018 | 2. zahraniční autor!

Určitě už se také nemůžete dočkat Humbooku stejně jako já! Tento článek přináším, aby bylo NA CO čekat. Nebo spíše NA KOHO! 

Nejdříve si připomene, co všechno už víme.

ČAS: sobota 6. října 2018 od 9:30
MÍSTO: Kongresové centrum v Praze
1. AUTORKA: Sara Raasch (Sníh nebo popel, Led nebo oheň)


A teď přichází chvíle, kdy se dozvíme něco nového a to 2. zahraničního autora. 
Claudia Gray je pseudonym úspěšné spisovatelky Amy Vincent, která žije v New Orleans. Dříve pracovala jako právnička, novinářka, dýdžejka a servírka. Celý život ji fascinují nevysvětlitelné záhady.
U nás této autorce vyšla v roce 2010 upíří série Evernight, která má 5 dílů. V roce 2017 u nás vyšla kniha Tisíc kousků tebe. Pokračování Deset tisíc nebí nad tebou by mělo vyjít ještě letos o prázdninách! Posledním titulem určitě potěším fanoušky Star Wars. Claudia/Amy totiž o tomto univerzu napsala příběh: Star Wars - Ztracené hvězdy. 

Akademie EvernightAkademie Evernight: Bianca chce utéct z domova. Rodiče ji odvezli z městečka, kde žila celý dosavadní život, a zapsali ji na akademii Evernight, strašidelnou internátní školu, kam chodí studenti, kteří jsou až příliš dokonalí: krásní, bohatí a bezohlední. Bianca ví, že mezi ně nezapadne.
Potom pozná Lucase. Je jiný než ostatní, neuznává snobská šk
olní pravidla a dokáže se svým bezohledným spolužákům postavit. Přestože Lucas Biancu varuje sám před sebou, vzniká mezi nimi pouto, kterému ani jeden z nich nedokáže vzdorovat. Bianka by dala v sázku vše, jen aby mohla být s Lucasem, ale temná tajemství jsou nevyhnutelně předurčena k tomu, aby je od sebe odtrhla… a otřásla vším, v co Bianca až dosud věřila.


Tisíc kousků tebe
Tisíc kousků tebe: Rodiče Marguerite Caineové jsou geniální vědci, jejichž převratný vynález zvaný Ohnivák umožňuje cestování do různých dimenzí. Ale potom je Margueritin otec zavražděn a jeho vrah – hezký a tajemný Paul, asistent obou rodičů – stačí před zákonem uniknout do jiné dimenze. Marguerite nepřipustí, aby zůstal bez trestu, takže se ho vydá pronásledovat. Dívka se zde pokaždé vtělí do alternativní verze sebe sama, ale setkává se také s alternativními
verzemi lidí, které zná – včetně Paula, jehož život se s tím
jejím čím dál více proplétá. Marguerite brzy začne pochybovat nejen o Paulově vině, ale i o vlastních citech k němu. A vzápětí odhaluje, že pravda o smrti jejího otce je mnohem hrozivější, než předpokládala.

Star Wars - Ztracené hvězdyStar Wars - Ztracené hvězdy: Thane Kyrell a Ciena Ree se znají už od dětství a sdílejí spolu lásku k létání. Přijetí na imperiální akademii je pro ně jako splněný sen. Jenže pak do jejich životů brutálně vstoupí galaktická občanská válka.


Četli jste od autorky nějakou knihu?
05. 06. 2018

TBR červen 2018
Anglická kniha
J. K. Rowling | Harry Potter and the Goblet of Fire

Klasika 
Karel Čapek | Válka s mloky

Série
Sara Raasch | Led nebo oheň

Stand-alone
Patricia Highsmith | Smrt v Labyrintu

Re-reading
Richelle Mead | Spoutání magiíHarryho Pottera a Vampýrskou akademii jsem nestihla přečíst v květnu, tak si obě knihy přesouvám na červen. 
V květnu jsem přečetla knihu Sníh nebo popel, a tak jsem se rozhodla si druhý díl Led nebo oheň přečíst v červnu. Knihu mám už skoro dočtenou a musím říct, že je to strašná nuda. Tato série se čte prostřednictvím společného čtení #knihujeme s Maky a Dančou a holky budou v pátek v 19:00 pořádat společný stream, kde se bude o knihách debatovat :)
Klasika byla jasná a po propadáku s Nerudou si chci zlepšit náladu, a tak jsem si vybrala svého oblíbeného Čapka a jeho Válku s mloky. Obálka je zajímavá a doufám, že bude i příběh. 
Poslední dobou čtu jen samé fantasy a už mi to začíná lézt na mozek. Jsem asi hodně náročná nebo čtu špatné knihy, ale dlouho jsem nečetla nějakou, která by mě vážně uchvátila. Z kouře a kamene je výjimka. Tak si v červnu přečtu thriller Smrt v Labyrintu. Jsem na to zvědavá. 

Jaké knihy se chystáte číst vy? :)
03. 06. 2018

Weekly summary #42
Letní semestr u konce a já už mám většinou zkoušek za sebou. Ještě mi zbývají dvě písemné a jedna ústní a budu mít na chvíli pokoj! Už se těším na prázdniny a na to, jak si budu většinu času jen číst. 
V pátek jsem si o půlnoci dělala rozvrh. Zimní semestr mám celkem napraný, ve škole budu od rána do večera bez pauzy na oběd, tak na to jsem zvědavá. Letní semestr bude už volnější a i na jídlo budu mít čas. 
V sobotu (včera) jsem byla na srazu s holkami ze střední. Sešlo se nás sice jen šest, ale i tak to bylo super. Vzpomínaly jsme na naše středoškolské zážitky a hodně se nasmály. Jsem ráda, že se pořád ještě scházíme, i když je to teprve rok, co jsme ze školy. Jsem zvědavá, kolik se nás sejde třeba za dvacet let :D

Tento týden byl takový volnější a já jsem většinu času strávila s kamarádkou Bárou a koukaly jsme na romantické filmy. Obě na ně moc nekoukáme, ale nějak jsme na ně měly náladu. 
Po zhlédnutí Chceš mě, chci tě jsme se podívaly na film Pod jednou střechou se stejnou herečkou. Když si odmyslíte to nehorázné klišé v podobě dvou lidí, kteří se na začátku nemohou vystát a nakonec se do sebe zamilují, je to hezký rodinný film. Není jen romantický, ale i vtipný. Příběh vypráví o muži a ženě, kteří se nesnáší, ale musí spolu vychovávat holčičku, která osiřela. Protože to byla dcera jejich nejlepších přátel, chtějí jejich přání vyslyšet. Je velmi zábavné pozorovat dva lidi vychovávat dítě, když o tom vůbec nic nevědí :D
Jako další v pořadí byl film Zápisník jedné lásky, který mi přijde strašně smutný. Film byl natočen podle knižní předlohy od Nicholase Sparkse, ale tu jsem nečetla. V příběhu čte starý muž ze svého deníku ženě v sanatoriu o lásce svého života. V příběhu se přenášíme do minulosti a sledujeme příběh dvou mladých zamilovaných lidí, kteří si k sobě hledají cestu. On žije jen s otcem, vydělává málo peněz, ale je spokojený. Ona pochází ze zámožné rodiny, má celý den rozvržený svými rodiči a na zábavu nemá čas. Ale i přes tyto rozdíly se do sebe zamilují. Krásné léto ale končí a v lásce jim zabrání její rodiče a druhá světová válka. Určitě doporučuji se na film povívat. 
Americké filmy jsme nahradily českou komedií, která se dle mého názoru vydařila. Film Špindl vypráví o třech sestrách, které se vydávají na lyže do Špindlu se záměrem tam někoho sbalit. Vtipné scénky jak se holky spálily stojí za zhlédnutí. Ale nebojte, film končí pro všechny tři dobře. 

Filmový týden jsme završili návštěvou kina ve třech. Já, můj přítel a kamarádka. Zavítali jsme na Deadpoola 2. Bára se mě před začátkem filmu ptala, jestli nebude brečet. S přesvědčením jsem jí odpověděla, že rozhodně ne, vždyť je to Deadpool. Jenže jsem se nemohla víc mýlit. I když je to komediální film se spoustou vtipných slovních hříček, našly se i scény, u kterých jsem opravdu brečela. Druhý film není tak dobrý jako první, ale i tak stojí za to :)
Led nebo oheň (Sníh nebo popel, #2)
Od filmů se přesuneme ke knihám. Abych pravdu řekla, na čtení jsem neměla čas. Komiks Captaina Americy jsem dočetla v neděli a další knihu začala až ve čtvrtek. A tou je Led nebo oheň. Druhý díl Sněhu nebo popela, autorky, která bude letos na Humbooku. První díl se mi líbil, ale v druhém díle mi schází akce. Doufám, že to se brzy změní. 
146/319Jaký byl váš týden? :)
01. 06. 2018

Recenze: Z kouře a kamene

Morigan – nádherné, ale kruté město. Obyčejní smrtelníci zde žijí po boku nadpřirozených bytostí Šerosvěta a pod přísným dohledem čtyř vládců města. Když se jeden z nich objeví na prahu domu Carys Obelové a zemře jí v náručí, dívka netuší, že tenhle okamžik jí zásadně změní život. Může se totiž stát jeho nástupkyní – nositelkou titulu paní kouře a kamene. Aby titul získala, musí však podstoupit těžkou zkoušku od ostatních pánů města. Obstojí? Dokáže poznat spojence a odhalit nepřátele? Najde sílu a odvahu bojovat s nástrahami, ale i sama se sebou?
Zdroj anotace Goodreads.com
Titul Z kouře a kamene vyhrál literární soutěž Hvězda inkoustu v roce 2017. Kniha vyšla u nakladatelství Fragment s nádhernou obálkou s přebalem. Grafické zpracování je absolutně na jedničku. Kniha je rozdělena do dvou částí - Část první: Zlomená koruna; Část druhá: Vládce Severu. Kniha obsahuje Prolog, 12 kapitol, Epilog a poděkování. Příběh je psán er formou, pohledy kapitol se střídají u 3 postav.


Hlavní postavou je Carys Obelová. Lidská dívka, které se ve 12 letech ztratil otec. Její matka věří, že je opustil, ale Carys si je jistá, že ho unesli nadpřirozené bytosti. Většina lidí ji považuje za blázna, ale Carys je odhodlaná mladá holka, která to má v hlavě v pořádku. Je důvěřivá, přátelská a cílevědomá. Ničeho se nezalekne a chce pro všechny jen to nejlepší. 
Mary je liščí démon, nadpřirozená bytost páté magické kategorie. Je poskokem Adriany, což je královna okamžitého uspokojení. Ráda by se ze zajetí dostala, ale jde to těžce. Je přítelkyní Ninette, dcery vládce Severu. 
Roan, bratr Ninette a syn vládce Severu. S otcem se nepohodl a odešel bydlet sám. Nechce mít s Šerosvětem nic společného. Ze začátku příběhu je arogantní a povrchní, ale setkání s Carys ho dočista změní. K lepšímu. 

Začátek příběhu nás přenese do Šerosvěta, města Morigan. Nadpřirozené bytosti tu žijí spolu s obyčejnými lidmi, ale skrývají se před nimi pod závojem. Hlavní postava Carys stále postrádá svého otce, který před několika lety zmizel. Její matka tvrdí, že je prostě opustil, ale tomu Carys nevěří. Se svým otcem měla perfektní vztah, neopustil by ji. Něco se mu stalo. A mladá dívka podezřívá nadpřirozené bytosti, které jí otec ukazoval. Jenže ostatní ji považují za blázna, a tak musí brát léky. O svém tušení už s nikým nemluví, ale stále věří. 

Jednoho večera se u prahu jejího domu objeví muž na pokraji zhroucení. Aniž by to Carys věděla, předává jí své nástupnictví. Ten záhadný muž byl vládce Severu, strážce a ochránce paměti města, pán kouře a kamene. Tímto činem se roztáčí kolotoč dění. 

Z počátku příběhu mi nebyl úplně jasný nový svět, který autorka vymyslela. Nějaké náznaky tu byly, ae já se pořád neorientovala. Až na cca 80. straně se dozvídáme minulost tohoto světa a autorka nás nechá plně nahlédnout pod roušku tajemství. Svět je to moderní, setkáme se tu dokonce i s mobilními telefony, což se běžně ve fantasy literatuře nestává. Příběh se tímto stává trochu opravdovější. 

Hlavní hrdinka proniká do neznámého světa, učí se jeho historii a připravuje se na titul vládkyně Severu. Naštěstí v tom není sama, pomáhá jí syn předešlého vládce, Roan. Ze začátku je jejich vztah ostražitý, nevraživý a neosobní, ale pomalu si k sobě najdou cestu. S Carys jsem se nijak neztotožnila, ale ani mi nelezla krkem. Je to sympatická dívka, která si něco umane a jde si za tím stůj co stůj. 

Autorčin styl psaní je velmi chytlavý, určitě se při čtení nebudete nudit. Nutí vás číst dál a dál. Hlavním postavám budete fandit, padouchy budete proklínat. Jak už to u Fragmentu bývá zvykem, narazíte v knize na překlepy, ale snažte si jich nevšímat. Dokáží naštvat, ale příběh nezkazí. Závěr knihy byl předvídatelný, ale nakonec vlastně ne tak úplně. Pochopíte, až si knihu přečtete. Nicméně kniha je psaná tak, aby mohla být stand-alone (stát sama o sobě, bez pokračování), ale i tak, aby se na ni v nějakém tom pokračování mohlo navázat. Já osobně bych byla pro druhou variantu, protože mě tento příběh nesmírně bavil a ráda bych věděla, co se s postavami a celkově s příběhem bude dít dál :)

 • Nový svět
 • sympatické postavy, které se v průběhu příběhu vyvíjí 
 • LGBT (trošku)
 • minimální romantická linka
 • autorčin styl psaní
 • grafická stránka
 • překlepy
 • chybí pokračování
O Alžbětě Bílkové toho na internetu moc nenajdete. Vlastně kromě toho, že je autorkou knihy Z kouře a kamene, tam není nic. Já jsem měla tu čest se s autorkou potkat na Světě knihy, kde jsme si udělaly fotku a ona mi podepsala knihu. Byla jsem na její besedě o tom, jak jí vydali tuto knihu. Je to nesmírně sympatická mladá dáma. Je usměvavá, plachá a skromná. Prozradila mi, že by ráda vydala pokračování a že doufá, že jí ho vydají. A já doufám spolu s ní :)


Vydání:            1. května 2018, Fragment
Strany:             320tran
Žánr:                 Fantasy, Young Adult
Čteno:               7. - 11. května
Hodnocení:    4,5 hvězdičky

Za recenzní výtisk děkuji Humbook, knihu si můžete koupit ZDE

27. 05. 2018

Weekly summary #41 & New in #24Minulý týden jsem měla plný nějakých akcí. V úterý ráno jsem psala zkoušku z anglické morfologie, která se mi nejspíše nepovedla. Nemám z toho dobrý pocit a budu muset jít určitě na opravný test, uvidíme. Večer jsme slavily kamarádky narozeniny na střeše kolejí, kde byl nádherný výhled.
Ve středu jsem si nahradila hodinu badmintonu, která mi chyběla a dostala jsem zápočet. Z dostání zápočtu jsme museli mít 11 prezencí, což jsou super kredity zadarmo! Večer jsem jela opět na studentské koleje za mou kamarádkou. Společně jsme se navečeřely a učily se na test z počítačů, který jsme měly druhý den.
Začaly jsme se koukat na film Chceš mě, chci tě, ale kamarádka nás vytáhla do baru, ze kterého jsme se vrátily v 5 hodin ráno. Druhý den jsem měla hodinu od 9, takže jsem se vyspala necelé dvě hodiny. Naštěstí jsem měla jednu volnou hodinu, o které jsem se ještě chvíli prospala. Test z počítačů jsme snad obě zvládly, výsledky ale ještě nemáme. Dostala jsem další zápočet z pravopisného prosemináře. Noa a po škole jsme se s holkami vydaly do baru, kde měli akci dva koktejly za cenu jednoho. Byl to parádní večer plný smíchu. 
V pátek jsem se po dlouhé době sešla s mou sestřenkou, ale byla jsem za celý týden společensky vyčerpaná, takže toho ze mě moc nevypadlo. V sobotu dopoledne jsem s přítelem jela do Mladé Boleslavi, kde se konal hudební festival Krásná louka. Slyšeli jsme mladou zpěvačku Nelly, zpěváka Sebastiana, skupinu Perutě, No name, Olgu Lounovou, Daniela Jandu a celé to uzavřeli Mandrage. Byl to parádní den! Související obrázekFilm Chceš mě, chci tě jsme s kamarádkou sice nedokoukaly, ale já ho už viděla. Můžu vám říct, že je to jedna z nejlepších romantických komedií, jaké jsem dosud viděla. Jestli máte špatnou náladu a chcete se zasmát, je tohle film přesně pro tuto příležitost! Bonusem jsou rady ohledně mužů, které se hodí vždycky. Věřte mi, že tenhle film prostě musíte vidět. 

Plánovala jsem tento týden číst 4. díl HP, ale bohužel nebyl kvůli těm všem akcím a zkouškám čas. Možná za to může zkouškové období, ale nějak nemám na čtení náladu. Snad se to brzy změní. Nicméně jsem přečtla svůj historicky první komix! Už asi víte, že miluji filmy od Marvelu, a tak jsem chtěla nahlédnout do jejich komixové předlohy. Už je to delší doba, co jsem příteli koupila komix Captain America. Ještě ho nečetl, a tak jsem se do něj pustila já. Kniha obsahuje sešity č. 247 - 255. Neměla jsem všechny souvislosti z předchozích sešitů, ale i tak jsem si čtení užila. Po dočtení jsem se stal Cap mým oblíbeným Marvel hrdinou. Už jím byl předtím spolu s Thorem, ale teď jsem si ho oblíbila ještě více. Byl obyčejným slabým mladíkem, ale byl ochotný obětovat svůj vlastní život pro záchranu Ameriky, a to ho dělá největším hrdinou. 


Tento týden se mi tu nashromáždilo více nových knih. Z Humbooku mi přišla kniha 2. zahraniční autorky Tisíc kousků tebe. Ještě jsem ji nečetla, ale určitě se do ní brzy pustím. 
Doma na mě čekala výhra od Dragell.cz, na kterou jsem úplně zapomněla. Abych byla upřímná, vůbec si nevzpomínám, že bych o knihu soutěžila, ale to vůbec nevadí. Taková výhra udělá snad ještě větší radost. Ještě ke všemu je kniha Děti vánice od české autorky, kterým jsem začala fandit! K výhře jsem dostala ještě placku a záložku s logem Dragell a samolepku spící kočičky. 
Jelikož jsem propadla komixům, pořídila jsem si v Mladé Boleslavi v nové prodejně Luxor hned dva komixy! Jsou to první dva díly Deadpoola, kterého naprosto miluju. I když to není hrdina, je s ním vážně sranda! 

Články z tohoto týdne:

25. 05. 2018

January 2018 Wrap up & Bookhaul


Opět přicházím se článkem se zpožděním, ale snad mi to odpustíte :) Rozhodla jsem se články Wrap up (přečteno) a Bookhaul (přírůstky) sloučit. 


TBR na leden 2018 najdete zde. Na začátek bych chtěla napsat, že jsem svůj plán úspěšně splnila a přečetla ještě jednu knihu navíc! Pojďme se na ně podívat.

Wrap up

J. K. Rowling | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | Harry Potter 3. | 2014, Bloomsbury | 462 stran | YA, Fantasy

První přečtenou knihou v lednu byl 3. díl HP série. Rozhodla jsem se udělat takový rereading a zkusit knihy v angličtině. Ty obálky naprosto miluji a můžeme je dokonce vidět na novém českém vydání, které je nyní kompletní. Já si ho ale pořizovat nebudu, protože mám tyto originální krásky. S úrovní angličtiny jsem neměla problém, což mě potěšilo. Trochu mě otravovalo neustálé pošťuchování mazlíčků Rona a Hermiony, ale vím, že to bylo v příběhu důležité. Jinak nemám co vytknout a naprosto to miluji. Obzvláště tu obálku, která je naprosto dokonalá! 
Čteno: 18. prosince - 9. ledna (ach ty Vánoce)
Hodnocení: 5 hvězdiček

Richelle Mead | Mrazivý polibek | Vampýrská akademie 2 | 2010, Domino | 264 stran | YA, Fantasy
Jak už možná víte, rozhodla jsem si dát re-reading mé oblíbené upírské série. V lednu jsem přečetla 2. díl a znovu se utvrdila v tom, že Richelle Mead je má královna. Přála bych si mít takovou kamarádku jako je Rose Hathawayová. Je to badass hrdinka a přesně takové mám ráda. V příběhu je jedna akce za druhou, žádná hluchá místa, žádné zbytečné okecávání nebo chození okolo horké kaše a hlavně - žádné milostné trojúhelníky. Celkově tam té romantiky moc není. A přesně tohle se mi líbí. Přijde mi, že VA je psaná přesně pro mě. Je to moje srdeční záležitost a vždycky bude. 
Čteno: 10. - 12. ledna 
Hodnocení: 5 hvězdiček

Cecily von Ziegesar | Líbej mě | Gossip Girl 1 | 2006, BB art | 240 stran | YA 
Seriál Gossip Girl jsem viděla už před nějakou dobou a líbil se mi. Byla jsem ještě v době, když jsem hodně řešila svůj vzhled a módu. Objevila jsem i knihy a lákalo mě si je přečíst, tak jsem si na bazaru koupila od jedné slečny hned první tři díly. V lednu jsem přečetla 1. a přišla na to, že tohle už není pro mě. Chování hrdinek mi přišlo dětinské a strašně naivní. Každou chvíli jsem protáčela oči v sloup a nejvíc ze všeho mě štvaly časté zdrobněliny - např. nehtíčky, vlásky, botičky apod. Tahle kniha je tak pro 13 leté dívky a já už jsem na ni velká. Takže v sérii nebudu dál pokračovat. 
Čteno: 12. - 16. ledna
Hodnocení: 3 hvězdičky

David Řezanina | Damídci aneb Ochránci pohádkového světa | 2017, Beletris | 70 stran | dětská literatura
Tuto knihu jsem dostala na recenzi od samotného autora a jelikož mám ráda pohádky, na čtení jsem se těšila. Na začátek bych chtěla vyzdvihnout úžasné ilustrace od Hany Kroupové, od kterých neodlepíte oči. Dále oceňuji fantazii autora, moc se mi líbil celý svět damídků. Na stylu psaní bylo poznat, že je to autorova prvotina, ale dětem to vadit určitě nebude. Myslím si, že pro ně je to krásná pohádka a ocení také hezké obrázky :)
Čteno: 23. ledna
Hodnocení: 3 hvězdičky
Recenze zde

Patrick Suskind | Parfém: příběh vraha | 2007, Academia | 210 stran | Thriller
Kdysi dávno jsem viděla stejnojmenný film a pamatuji si, že se mi líbil. Když jsem zjistila, že byl natočen podle knižní předlohy, musela jsem si ji přečíst. Lidi na obálkách moc nemusím, ale tahle rudovláska se mi líbí a něčím mě fascinuje. Bohužel obsah knihy už není tak chvalitebný. Naprosto oceňuji námět, protože ten je opravdu originální a velmi zajímavý. Ale to je asi tak vše, co můžu na příběhu vyzdvihnout. Vyprávění je velmi zdlouhavé a pro mě místy i dost nudné. Sáhodlouhé popisy s minimálním využitím přímé řeči. Konec byl naopak velmi rychlý a absurdní. 
Čteno: 16. - 29. ledna (čtení mi dalo zabrat)
Hodnocení: 2 hvězdičky

Bookhaul


1. Tajemný hypnos
M. J. Rose | Levné knihy | 19,-

2. Klapzubova jedenáctka
Eduard Bass | Levné knihy | 59,-

3. Čtenářka
Traci Chee | Albatrosmedia | 266,-

4. Damídci
David Řezanina | spolupráce | 0,-

5. Ze zápisníku pokojské
Kateřina Doležalová | spolupráce | 0,- 

OwlCrate box

Shrnutí

Počet přečtených knih = 5
Počet přečtených stran = 1. 246
Počet přečtených stran za den = 40
Průměrné hodnocení = 3,7 hvězdiček
Počet koupených knih = 3 knihy + box 
Počet obdržených knih = 2
Celková útrata = 1. 444Kč


Kolik knih jste v lednu přečetli vy?
Kolik knih jste si v lednu pořídili?
Četli jste některou ze zmíněných knih?