19. 11. 2019

Vánoční soutěž nakladatelství Zoner Press a Fotopátračky

Po roce Vánoce… však to znáte. Blíží se vrchol oslav konzumu, ve kterém žijeme. Tedy chtěl jsem říct čas obdarovat své blízké! Rozhodně totiž Vánoce nejsou o slevách a přežírání se cukrovím, ale o tom trávit příjemné okamžiky v kruhu rodiny a přátel.

Ne, teď vážně, zapomeňte na hořkost z předchozích řádků a pojďme k té hlavní otázce, kvůli které jsme se u tohoto článku sešli: podle čeho vybrat vánoční dárky pro fotografy a fotografující rodinné příslušníky a přátele. Základní kritéria jsou tři:

• V první řadě se dárek musí dobře balit! Zapomeňte na měkké patvary, kvádr nebo krychle je jediná správná volba!
• Pro fotografy máme často problém koupit dárek, protože to, co by chtěli dostat pod stromeček, se cenově řadí do kategorie dovolené, nové kuchyně, auta… Objektivy, nové fotoaparáty, světla, nic z toho není nejlevnější.
• A v neposlední řadě by měl dárek udělat radost, na chvilku obdarovaného zabavit, být mu něčím přínosný.

Knihy splňují první bod s vyznamenáním (tedy kromě jedné kuchařky, kterou jsem kdysi dostal, ta byla ve tvaru vejce). Cenově se budete pohybovat někde v oblasti stokorun, což by nemuselo být tak hrozné. Pro movitější jako vyrovnávací, doplňkový dárek, pro ostatní jako ten hlavní. (Vyrovnávací dárek je takový, kdy srovnáváte budget pro jednotlivé členy rodiny. Například za maminku jste utratili 2500 Kč, takže nemůžete za tatínka utratit jen 2000! To dá rozum! Šup pod stromek s vyrovnávací knihou za pět set a rozbroje v rodině jsou zažehnány.) No a přínos? Úplně na rovinu, jsou knihy, které slouží pouze k pobavení, jsou knihy, které člověka něco naučí, a pak jsou knihy, které jsou prostě jen blbé. A abyste se těm blbým vyhnuli, pokračujeme dál.

Naučte se fotografovat ženy: 1000 dokonalých póz
https://www.zonerpress.cz/naucte-se-fotografovat-zeny-1000-dokonalych-poz
Světově unikátní kniha. Velice podařený kousek, který člověka naučí pracovat s modelkou a vysvětlí, proč některé pózy fungují a jiné jsou na fotografiích odsouzeny k nezdaru. To, proč se mi tato kniha tolik líbí a proč jsem se rozhodl ji dotisknout, ale tkví v něčem jiném. Je to perfektní kniha do ateliéru, ve které můžete vždy nalistovat vaši oblíbenou pózu (přiznám se, že u těch, které používám, si ohýbám rožky listů), a místo složitého vysvětlování začínající modelce prostě ukážete, co chcete, aby dělala. Skvělé!

Portrét – Headshot
https://www.zonerpress.cz/portret-headshot
Za mě jednoznačně nejlepší kniha o portrétu, kterou jsem kdy četl. Čtivá a plná rad a triků, se kterými jsem se v jiné knize ani na workshopu ještě nikdy nesetkal. Může za to jistě unikátní přístup Petera Hurleyho, ale také to, že na rozdíl od workshopů, kde má fotograf k ruce jednoho modela/modelku nebo maximálně dva, ukazuje Peter v knize na příklad, jak pracovat s někým, kdo má velký nos, výrazné dásně, pihy, křivé oči. Spoustu triků z této knihy používám dodnes a díky za ně!


Jeden blesk! Skvělé fotografie pomocí jediného světla
https://www.zonerpress.cz/jeden-blesk-skvele-fotografie-pomoci-jedineho-svetla
Jedno světlo je základ. Spousta lidí skáče hned do světa dvou hlavních světel a dalšího na pozadí a dvou kickerů a… a přitom neumí pracovat s jedním bleskem. A divili byste se, co se s jedním bleskem dá všechno dělat!

Perfektní fotografie
https://www.zonerpress.cz/perfektni-fotografie
Další unikátní kousek, který se ale špatně popisuje. Nejde totiž v zaběhlých stopách tolika jiných knih. Když se v knize píše o práci s lokací, nevytáhne na nás Roberto Valenzuela kupu kompozičních nástrojů, ale vysvětlí, jak scénu rozklíčovat a vyhodnotit. Dále vysvětlí, jak pracovat s lidmi, na co se zaměřit a jak si poskládat skupinové snímky. No a samozřejmě jak fotografovat, jak trénovat a jak se připravit například na fotografování svatby. Kniha je od svatebního fotografa, ale uplatnění najde pro jakékoli fotografování lidí a akcí.


Jak na skvělé fotografie
https://www.zonerpress.cz/jak-na-skvele-fotografie
Z rodiny inspirativních knih tu mám dva zástupce. Jak na skvělé fotografie je kniha, ve které nad některými fotografiemi budete jen kroutit hlavou. Ne nadšením (i když nad některými asi ano), ale nepochopením. Proč zrovna tato fotografie je považována za skvělou? A váš kolega bude hlavou kroutit také… jen možná nad úplně jiným snímkem. Rukama mi prochází spousty inspirativních knih, ve kterých se fotografové mají podívat na nejlepší fotografie známých umělců a rozšířit své obzory. To je jistě záslužný cíl, který může být i knihou naplněn, ale problém je v tom, že většina takových knih prezentuje furt dokola stejné fotografie! Furt ten stejný Bresson, Capa, Adams… Najdete je i zde v knize. Jsou to mistři! Ale možná budete překvapeni tím, jaké fotografie uvidíte!

Obraz jako dialog s časem
https://www.zonerpress.cz/obraz-jako-dialog-s-casem
Druhá inspirativně-vzdělávací kniha je z českých luhů a hájů. Najdete v ní práce spousty lokálních fotografů, některých již nežijících, ale i stále ještě aktivně působících. Vše je velmi pečlivě rozděleno a vysvětleno. Občas možná pro běžné čtenáře až příliš s ohledem na historii vývoje umění, ale pokud znáte někoho, kdo má rád všechny souvislosti a rád ví, proč něco funguje, toto je kniha přesně pro něj.


Od SOUMRAKU do SVÍTÁNÍ
https://www.zonerpress.cz/od-soumraku-do-svitani-pruvodce-nocni-krajinarskou-fotografii
Nebojte, není to nic o upírech. Ale nejen fotografováním lidí je živ člověk a novinka Od SOUMRAKU do SVÍTÁNÍ je první kniha zaměřující se čistě na fotografování noční oblohy a nočních krajin! Další unikátní kousek.

Pavel Kristián jr.

Jo a ta soutěž :-)

Ve spolupráci s Fotopátračkou jsme pro vás připravili soutěž, ve které můžete mimo jiné vyhrát poukázky na knihy z našeho vydavatelství, takže ten dárek pro vaše blízké (nebo i pro sebe ;-) ) budete mít zdarma! Navíc získáte i nějaké výhody od Fotopátračky.

Pravidla a seznam možných výher najdete zde, fotografii do soutěže můžete přihlásit velmi jednoduše – vložíte ji do galerie a zaškrtnete při tom políčko vložit fotografii do soutěže se Zoner Press. Pokud fotku už v galerii máte, stačí vybrat Změnit žánr a zaškrtnout políčko tam.