22. 11. 2018

Naučte se fotografovat ŽENY aneb 1000 dokonalých póz

Každý den narážím na spousty perfektních portrétních, fashion, glamour, boudoir a dalších fotografií lidských a především ženských postav. A na ještě větší množství těch, které jsou prostě špatné!

Není nic smutnějšího, než když fotograf zvládne perfektně technickou práci s fotoaparátem, práci se záblesky nebo přirozeným světlem, vytvoří si v postprocessu vlastní styl, všechno na jeho fotografiích šlape a funguje, až na postavení modelky. Znáte je také. Snímky, které jsou jinak dobré, ale špatná práce s perspektivou a modelem dělá z jedné ruky modelky obří pařát. Nebo snímky, kdy zpoza modelky trčí její loket a rozbijí jinak perfektní linie šatů. Nebo snímky, na kterých focení lidé vypadají jak zombie. Bez života.

Je jasné, proč se to děje. Zatímco práce se zrcadlovkou nebo světlem se dá odkoukat a okopírovat, dá se naučit nejen na fotografování lidí, ale třeba zátiší nebo krajin, práce s člověkem se špatně učí na váze slunečnic. Navíc, a nechám jen na vás, zda je to dobře nebo špatně, jsme každý jiný. Každý model, který se vám před objektiv postaví, bude v něm odlišný, od toho předchozího. Větší nos, větší břicho, delší nohy, větší prsa, kratší vlasy, delší nehty, víc brad… Každý jsme jiný. A naučit se pracovat s lidmi podle toho, jaká póza jim lichotí, jaká póza podtrhuje náladu snímku, jaká póza… chápeme se.

Špatná zpráva je, že toto se fotograf musí opravdu naučit na fotografování různých lidí, různých typů postav, různých tváří. Dobrá zpráva je, že máme ve vydavatelství Zoner Press (www.zonerpress.cz) knihu, která vám s tím hodně pomůže. Naučte se fotografovat ženy: 1000 dokonalých póz je tu od toho, aby vám pomohla na cestě ke skvělým fotografiím žen. Ať už sedícím, stojícím, ležícím, dřepícím nebo v pohybu. Jak? Dobrá otázka. Pomůže vám v několika směrech:

1) Poskytuje galerii póz, ukázek těch špatných i dobrých s vysvětlením, proč ta která funguje a ta druhá zase nikoli. O tom celá kniha je.
2) Poskytuje neuvěřitelně silný nástroj, který vám umožní zlepšit komunikaci s modelkou. Pryč s vysvětlováním a ukazováním pozic a poloh, nyní můžete ukázat pózu přímo v knize a případně si ji upravit dle svého záměru.
3) Poskytuje vám základní znalosti a galerii pro přemýšlení nad vlastními pózami. Tedy ne vašim pózováním, ale pózami, která budou vlastní pro vaše fotografie. Váš rukopis, chcete-li.
4) Kniha není dobrá jen pro fotografii a jako příslušenství do ateliérů, hodí se stejně dobře i pro aspirující modelky!Více o knize a ukázky na stránkách vydavatelství Zoner Press https://www.zonerpress.cz/naucte-se-fotografovat-zeny-1000-dokonalych-poz